Suriye'den göçle gelen bayır bucak Türkmenlerinde iktisadi faaliyetler: Yayladağı örneği
Economic activities in bayir bucak Türkmen immigrant from Syria: The case of Yayladağı
- Tez No: 692913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF OKŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
2010 yılında bazı Arap ülkelerinde yönetime karşı bir tür ayaklanma başlamıştır. Bu ayaklanma ilk olarak Tunus'ta meydana gelmiş ve çok kısa bir zaman içerisinde Yemen, Mısır, Cezayir, Suriye, Libya ve Bahreyn gibi çeşitli ülkelerde görülmeye başlanmıştır. Suriye'de gerçekleşmiş olan iç savaş nedeniyle bölge içerisinde bulunan pek çok etnik gruplar, karşılaştıkları şiddetten dolayı mecburen Türkiye'ye doğru göç etmek zorunda kalmıştır. Türkiye, kısa zamanda Suriye'den en fazla göçün gerçekleştiği ülke haline gelmiştir. Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan etnik gruplar arasında Türkmenler-'de bulunmaktadır. Hazırlanmış olan bu çalışma içerisinde, mecburi olarak Hatay'ın Yayladağı ilçesine göç eden Türkmenlerin göç ettikten sonraki iktisadi faaliyetleri, iş bulma ve/veya iş kurma süreçleri araştırılmıştır. Yaklaşık toplam 37 bin nüfusa sahip olan Hatay'a bağlı olan Yayladağı ilçesinde yaklaşık olarak 6 bine yakın Bayır Bucak Türkmen'i vardır ve çalışma kapsamında Yayladağı ilçesindeki Bayır Bucak Türkmenlerin ekonomik durumları, iktisadi faaliyetleri, piyasaya katkıları ve çalışma durumları incelenmiştir. Hazırlanan bu çalışma neticesinde elde edilmiş olan bulgular şu şekildedir: Suriye'de meydana gelen iç çatışmalardan ötürü Türkiye'ye mecburi olarak göç etmiş olan Türkmenlerin, bu ülkeye gelmesinin nedenleri arasında tarihi yakınlığın bulunması ile, kültür ve dil akrabalığı önemli ölçüde etkili olmuştur. Evrensel göç kuramlarında tahmin edilen göçlerden ayrı bir sürecin olmasından dolayı, göç sonrasında Türkmenlerin içerisinde bulunduğu sosyal ve ekonomik hayat içerisindeki düzeylerinde gerileme olmuştur. Ayrıca mecburi göçten ötürü meydana gelen sorunların çözümünde birtakım zorluklarla karşılaştıkları tespit edilmiştir. Ancak bu sorunlar dernek veya yardım kuruluşları sayesinde yavaş yavaş çözülmeye başlamıştır. Kitlesel olarak göç edenleri göç ettikleri bölgeye olumlu bir şekilde katkı sağlamaları için çalışma koşulları ve çalışma imkânları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In 2010, demonstrations against the regime have started in some of Arabic countries, at first in Tunisia, after short time it transferred to be in Yemen, Egypt, Syria, Libya and Bahrain, many of ethnics in Syria have emigrated to Turkey due to civil war as the injustice and conflicts have appeared. In short time Turkey has been one of the biggest countries that welcomed immigrants, by this research ,we try to shed the light on the economical activities , work conditions ,in addition to the living conditions to Turkmen who settled in Hatay ,Yayladagi ,where the population is about 37 thousands ,it includes around 6 thousands of Turkmen ,Bayır Bucak , we will work on explanation of economic actions and situation also work circumstances that they added to work market through this research. The results by this research are as follow: The linguistic ,historical and educational link with Turkmen who emigrated to Turkey due to civil war in Syria has a great impact for coming to Turkey , it is a separated migration from the expected ones in the view of global migrations , after of Turkmen migration , it happened a big decrease of social and economical living status of them , in addition to some of difficulties in solving troubles that happened because of forced migration , it is gradually solved by relief organizations and associations.