Ana Tanrıça kültünün çağdaş seramik sanatında yansımaları
Reflections of the cult of the Mother Goddess in contemporary ceramic art
- Tez No: 795610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÜLKÜ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Ana Tanrıça Kültünün Çağdaş Seramik Sanatında Yansımaları”isimli tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın konusu, tarih boyunca birçok kültürde kendine yer bulmuş olan ve insanların inanç duygusunun dışa vuruşunun bir şekli olarak karşımıza çıkan Ana Tanrıça Kültünün çağdaş seramik şekillendirme tarzında incelenmesi oluşturmuştur. Birinci bölümde; dünya sanat tarihindeki Ana Tanrıça sembolünün arkeolojik olarak araştırılması sonucu incelenip tarihsel, kültürel ve bölgesel olarak ayrılıp alt başlıklarda, bulunan sanat eserleri bağlamında Ana Tanrıçanın yazılı eserler yardımı ile anlatılması amaçlanmıştır. İkinci bölümde; çağdaş seramik sanatçıları bağlamında Ana Tanrıça kültünün etkisinde kalarak yahut bu konudan yola çıkarak seramik eserler ortaya koyan sanatçıların, Anadolu ve başka bölgelerde incelenmesi amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde; Ana Tanrıçadan hareketle kişisel olarak tasarım, eskiz ve uygulama Aşamaları aktarılmıştır. Tezin sonuç kısmında, araştırma ve uygulamada elde edilen bilgiler, üretilen Ana Tanrıça seramik eserlerinin kapsamı, ulaşılan sonuçlar ve tecrübelere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis named“Reflections of the Mother Goddess Cult in Contemporary Ceramic Art”consists of three main parts. The subject of this study is the examination of the Mother Goddess Cult, which has found its place in many cultures throughout history and is a form of expression of people's sense of faith, in the contemporary ceramic shaping style. In the first part; It is aimed to explain the Mother Goddess symbol in the history of world art with the help of the written works, in the context of the works found, in the sub-titles, which are examined as a result of the archaeological research of the Mother Goddess symbol and divided into historical, cultural and regional. In the second part; In the context of contemporary ceramic artists, it is aimed to examine the artists who produced ceramic works under the influence of the cult of the Mother Goddess or based on this subject, in Anatolia and other regions. In the third part; Starting from the Mother Goddess, the stages of design, sketch and application were conveyed personally. In the conclusion part of the thesis, the information obtained in research and practice, the scope of the produced Mother Goddess ceramic works, the results and experiences are