İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi 'TY 712' numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesine (MESTAP) göre tasnifi
The transcription text and classification of the poem journals numbered as 'TY 712' in The Library Rare Books of İstanbul Universty According to Project of Systematic Classification of Poem Journals (MESTAP)
- Tez No: 795611
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 520
Özet
Mecmualar sahip oldukları zengin muhtevalarıyla klasik Türk edebiyatının önemli kaynakları arasında yer alan eserlerdir. Kütüphanelerimizde çok farklı örneklerine rastlanan bu tür eserler üzerine yapılan çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın konusunu da İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde TY 712 arşiv numarasıyla kayıtlı olan Gazeliyyât Mecmû'ası'nın çeviri yazılı metni ve Şiir Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi oluşturmaktadır. İsminden de anlaşıldığı üzere bu mecmua 22 müfret, 1 kaside, 1 koşma ve 1 adet türkü haricinde tamamen gazellerden müteşekkildir. Mecmuada mürettip ve derlenme tarihi ile ilgili herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Şiirleri yer alan şairlerin yaşadıkları yüzyıllar, şairlerle ilgili biyografik kayıtlar göz önünde bulundurulduğunda mecmuanın 19. yüzyılda tertip edildiği söylenebilir. Mecmuada çoğunluğu 16. yüzyıla ait olmak üzere 153 şaire ait toplam 714 adet gazel, 22 adet müfret, 1 adet kaside, 1 adet koşma, 1 adet türkü ve kime ait olduğu tespit edilemeyen 27 adet“gazel”başlıklı gazel olmak üzere toplam 766 manzum metin bulunmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde mecmuaların genel özellikleri ve önemi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamıza konu olan mecmua tanıtılarak şair ve şiir sayıları, nazım şekilleri ve vezin gibi şekil özellikleri ortaya konulmuş ve mecmuanın muhtevasına değinilmiştir. Mecmuada şiirleri bulunan şairler, nazım şekilleri ve kullanılan vezinler tablolar halinde gösterilmiştir. Üçüncü bölümde metnin kuruluşunda izlenen yöntem belirtildikten sonra mecmuada yer alan şiirlerin çeviri yazılı metni verilmiştir. Divanı olan şairlerin şiirleri bu divan nüshalarıyla karşılaştırılarak farklılıklar tespit edilmiştir. Bazı şairlerin ise divanlarında olmayan şiirleri veya eksik beyitleri tespit edilerek hem dipnotta hem de inceleme kısmında belirtilmiştir. Dördüncü bölümde mecmuadaki şiirlerin Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi yapılmıştır. Çalışmamız sonuçların ortaya konulması, kaynakça ve şairler dizininden oluşan beşinci bölümle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Journals which have an important role in our literature, are among the important sources of classical Turkish literature with their rich content. The number of this kind of studies, which encountered various examples in our libraries, is increasing day by day. The subject of this research is to make a classification according to the translated text of Gazeliyyât Mecmû'ası which is recorded in TY 712 archive number in İstanbul University Rare Books Library and The Systematical Classification Project of Poetry Journals (MESTAP). As it can be understood from the name of it, the journal consists of ghazels apart from 22 couplets and one ballad. There is not any record related to compositor and the date of collection in the journal. It can be said that the journal was formed in 19th century. There are 766 narrative texts that mostly belong to 153 poets from 16th century, including; 714 ghazels, 22 couplets, one ballad, one lament in journal. In these 766 works, there are also 27 works that are titled as“ghazel”written by unknown writers. The first chapter of our study covers the information on the general characteristics and importance of journals. The second part introduces the journal, the subject of our study, and gives information about the shape features such as number of poets and poems, verse forms and measure, and information about the content of the journal. Poets who have poems in the journal, verse forms and the rhythm used are shown in tables. In the third chapter, the translated text of the poems in the journal is given after the method to be followed in the creation of the text is determined. The poems of the poets with divan were compared with these divan copies, and differences were determined. Some poets' poems or missing couplets not found in their divans were identified and stated both in the footnote and the examination chapter. In the fourth section, the poems in the journal were classified according to the Systematic Sorting Project of Journals (MESTAP). In the fifth chapter, the study was completed with results, the bibliography and index of poets.