Veri tabanlı pazarlama ve süperpanoptikon ilişkisinin tüketici satın alma niyetine etkisi
The effect of the relationship data based marketing and superpanopticon on consumer purchasing intent
  1. Tez No: 795612
  2. Yazar: DEMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ NUR SADEDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlığın varolduğu her alanda gözetim pratikleri otoriteler tarafından uygulanmıştır. Otoriteleri kimi zaman devlet ve kamu kurumları oluştururken kimi zaman günümüz teknolojileri ile birlikte bu otoriteler içinde pazarlama şirketleri, markalar ve firmalar da kendine yer bulmuştur. Bu yeni otoriteler satışlarını artırmak ve pazarda kendine yer bulmak için uyguladıkları gözetim pratikleriyle tüketicinin verilerini toplayıp, saklayıp ve analizlerini yapıp buna göre pazarlama stratejilerini oluşturmuşlar ve bu veriler ile tüketici satın alma niyetini olumlu yönde etkilemeye çalışmışlardır. Veri tabanlı pazarlama olarak adlandırılan bu yeni pazarlama modeli ile tüketiciler gönüllü olarak bilgilerini vererek dijital gözetimin öznesi yani süperpanoptikon haline gelmişlerdir. Bu çalışmanın amacı; veri tabanlı pazarlama ve süperpanoptikon ilişkisini irdelemek ve bu ilişkinin tüketicide satın alma niyeti yaratmada etkisi olup olmadığını ölçmektir. Çalışma Türkiye'de bulunan internetten alışveriş yapan 488 kişi üzerinde uygulanmış ve veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programından yararlanılmıştır. Yapılan analizlerde veri tabanlı pazarlama ve süperpanoptikon ilişkisinin tüketici satın alma niyetine etki etmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surveillance practices have been applied by the authorities in all areas of human existence. Authoritarians created by the goverment and public institutions, marketing companies, brands and companies have also found their place in these authorities by now a days technologies. These new authorities collect consumer data through their surveillance practices to increase sales and find a place in the market. These new authorities for increasing sales and fincling a place in the markets, collect consumers data through their surveillance practices, store and analyzed and created marketing strategies accordingly and tried to positively influence the consumer's intent to buy with their data. With this new marketing model, which called data based marketing, consumers become a digital surveillance object that is superpanopticon by given their information voluntary. The purpose of this study, to examine the relationship between data based marketing and superpanopticon and to measure whether this relationship has an impact on creating consumer's purchasing intent. This study was applied on 488 people who made internet purchases in Turkey and the data was obtained by using the survey method. The SPSS 24.0 program was used in the analysis of the data. The analysis concluded that the relationship between data based marketing and superpanopticon doesn't affect consumer purchasing intent.