Bafra ırkı koyunlarda yapağı kalite özellikleri
Hair fleece characteristics of Bafra sheep
  1. Tez No: 795613
  2. Yazar: EMİNE DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Bafra Irkı Koyunlarda Yapağı Kalite Özellikleri Araştırmanın hayvan materyalini 10 ve 24 aylık yaşta toplam 32 baş Bafra ırkı (16 koç ve 16 koyun) oluşturmuştur. Yapağı kalite özelliklerini belirlemek amacıyla her hayvandan ayrı olmak üzere vücudun üç bölgesinden (omuz, kaburga, sağrı) toplam 96 adet yapağı örneği alınmıştır. Örneklerde yapağı kalite özellikleri (incelik, elastikiyet, mukavemetve randıman) analizleri Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü/LALAHAN, Yapağı-Tiftik Laboratuvarı'nda yaptırılmıştır. Bafra ırkında incelik, elastikiyet, mukavemet, randıman özelliklerine ait en küçük kareler ortalama değerleri 10 aylık ve 24 aylık yaşta sırasıyla 31.26 ve 31.24 µm, % 37.04 ve 38.37, 15.92 ve 22.95 cN/tex, % 67.33 ve 67.49 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Hair Fleece Characteristics of Bafra Sheep The study material were consisted of 32 Bafra sheep (16 ram and 16 ewe), which were 10 and 24 months of age. A total of 96 fibre samples were taken from three regions of the body (wither, chest, rump) separately from each animal to determine the fleece quality traits. Fleecetraits (fibrediameter, fibreelongation, fibretenacity, fibreproportion) were determined at Livestock Central Research Institute, wool and mohair laboratory/LALAHAN. Least squares mean of fibrediameter, fibreelongation, fibretenacity, and fibreproportio nfor 10 and 24 months of age Bafra sheep were defined as 31.26 and 31.24 µm, 37.04 and 38.37%, 15.92 and 22.95 cN/tex, 67.33 and 67.49%, respectively.