Eine analytisch ? kritische bewertung der diskurse um den EU-beitritt der Türkei in ausgewählten Deutschen und Türkischen printmedien ein komparatistischer beitrag zur gestaltung der politischen kommunikation
Türkiye?nin Avrupa Birliğine üyeliği bağlamında, seçilmiş Türk ve Alman yazılı basınında yayımlanan söylemlerin çözümleyici ve eleştirel değerlendirmesi. politik iletişimin oluşum süreçlerine karşılaştırmalı bir yaklaşım
  1. Tez No: 258256
  2. Yazar: YAKUP KİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BİLGE KULA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Birinci bölümde, çalışmanın temel kavramları olan söylem, retorik, gerçeklik, kültür, iletişim v.b. kavramlar açımlanmıştır. Ayrıca, dilin sosyal ve pragmatik karakteri ortaya konulmuştur.İletişim ve söylemin kaynağı ve aracı olan dil, düşünmeyi ve bilinci biçimlendirmesinin yanı sıra, sosyal davranış, kültür, toplum ve politika ilişkisini de etkilemektedir.Sosyal gerçekliği oluşturabilen ve dolayısıyla kolektif bilgiyi ve belleği biçimlendiren söylem, toplumsal-siyasal erk ile de yakından ilişkilidir.Kuramsal çalışmanın nihai amacı, ?Türkiye'nin AB'ye üyeliği? ile ilintili olarak gerçekleşen politik söyleme, retorik ve diğer dilsel stratejilerin nasıl etki ettiğini ortaya koymaktır.Kitle iletişim araçlarında söylem oluşturucu unsurların retorik figürler ile meydana getirdikleri politik söylem, kısa ? uzun vadeli bilgilendirme, ikna veya manipülasyon / güdümleme stratejileri içerdiğinden, etik yargılama ve eleştiriye tabi tutulmalıdır.Çalışmanın görgül bölümünde, Türk ve Alman yazılı basınında ?Türkiye'nin AB'ye üyeliği? bağlamında gerçekleşen söylem, karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. İlgili konunun bireylerin ve kolektifin düşüncesinde nasıl simgelendiği, hangi yorumlama mantıklarının uygulandığı ve sonucunda milli kimliklerin ve ayrımsamacı savların nasıl gerekçelendirildiği / anlamlandırıldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmada ele alınan gazetelerin, özgün retorik gereçlerle şekillendirdikleri kanıtlama yöntemlerini, geçerli önbilgilere dayandırıp; söylemlerini, politik makro düzlemlerinin görüşlerini doğrular biçimde, inandırıcılık ve okuyucununilgisi bağlamında oluşturdukları ve buna göre öznel, sosyal bir gerçeklik üretme çabasında oldukları bulgulanmıştır.Kültürü öz ve birincil sayan bir görüşten kaynaklanan gerekçelendirme mantığı, farklılığa veya ötekiliğe dayanan bir kavramsallık oluşturmaktadır. Bu durum, Türkler-Alamlar veya Müslümanlar-Hıristiyanlar kategorik yaklaşımlar üretmekte; ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi desteklemektedir. Öte yandan, akılcı bir yaklaşım, , siyasi ölçütlerin yerine getirilmesiyle üyeliğin gerçekleşmesi gerektiğini savunmaktadır.Söylem çözümlemesi yöntemiyle, bireylerin sosyal yaşamlarının ve sosyal gerçekliklerinin şekillendiği toplumsal bağdaşımın bulgulanabileceği görülmüştür. Ayrıca, söylem çözümlemesinin politik makro düzey ile bireysel mikro düzeyin karşılıklı etkileşimini ortaya koyabildiği, söylem oluşturucuların erk niceliklerini göstererek, bunlara eleştirel yaklaşımları özendirebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
By defining the original terminology of the study, facts, confirming the social and pragmatic character of language are determined. The main aim on this was to set the planar relation between language, communication and politics.The ?concept?, considered as the basic of language and communication or discourse overtakes a correlation function beginning from consciousness and thinking over social behavior right up to culture, society and politics.In philosophical terms, ?concept? and hence language simply defined is; detection, identification, conception, keeping information and shaping ideas and due to this fact serves as a tool of“reflecting the subjective reality through the discourse”.Discourse, as capable to create and shape social reality, as able to format collective knowledge and act as an impulse to performance, can logically also practiced with purposes of using force.The ultimate goal of theoretical studies was to find out the effects of the rhetoric and other linguistic strategies on the political discourse concerning the concrete political event“Turkey's EU membership”, on intellectual level.In the process of identification, a special effort was devoted to handling the relationship between“Discourse and Reality”and“Discourse and Power?, which intensively occurred in the study and were necessary to explain various discoveries on macro level.The political discourses that are generated by the elements of ?mass media discourse makers?, with rhetorical figures, involve short - long term information or persuasion / manipulation strategies and accordingly are faced to criticism and should questioned on ethical point of view.The comparative research on the discourse concerning the ”Turkey's EU membership", taking place in Turkish and German print media demonstrates: how interpreting logics are applied, how the individual and collective thoughts regarding the matter are symbolized and how the national identities and differentiation arguments come true.In this study in that the process of working on aforementioned phenomenon was discussed in depth, fix how the identity- and culture concepts are used, how the ?foreign? or ?other? is defined and how the approaches take place.The social coherence in that the individuals' social lives and the social reality getting shape, could be shown by the discourse analysis, more specifically, the analysis could make out what the interaction between the political macro-level and individual micro-level proceeds and correspondingly explain the out coming action.Considering the pre-conditions of the discourse, discourse analysis was competent to identify the interpretation?patterns and targets, ulterior purposes of thought and intents and was able to classify/qualify the expressed ideas as private or public, as well as show force quantity and offer alternative critical approaches.