Askeri Ceza Kanunu'nda düzenlenen sırf askeri suçlar
Purely military crimes regulated in the Military Criminal Code
  1. Tez No: 795619
  2. Yazar: FEYYAZ BURUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bir milletin varlığı sürdürebilmesi için elzem olan milli müdafaanın, silahlı kuvvetlerin disiplin ve düzen içinde askeri hizmet görmesine muhtaç olduğu tartışmasızdır. Silahlı kuvvetlerin bir düzen içinde milli müdafaayı sağlaması ve koruması için kanun koyucu tarafından Askeri Ceza Kanunu ihdas edilmiş bulunmaktadır. Ancak, askeri düzen ve disiplininin, hukukun diğer dalları ve pozitif hukuk öğretisiyle olan farklılıkları, özellikle askeri mahkemelerin kapatılması ile, sivil savcılar ve yargıçların, askeri suçlar bakımından yürüttüğü soruşturma ve kovuşturmalarda birtakım eksikliklere yol açmaktadır. Örneğin, Askeri Ceza Kanunu'nda sırf askeri suçlarda infaz ve tekerrür hükümlerinin farklı olduğuna dair düzenlemeler yer alsa da sırf askeri suçların hangileri olduğu belirtilmemiştir. Öte yandan, doktrinde de sırf askeri suçların hangileri olduğuna dair kapsamlı bir çalışma yer almadığından bu konuyu irdeleyecek bir çalışma, yapılacak yargılamalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
It is indisputable that national defense, which is essential for the survival of a nation, requires military service of the armed forces in discipline and order. Turkish Military Criminal Code has been established by the legislator for the armed forces to provide and protect national defense in an orderly manner. However, the differences of military order and discipline with other branches of law and positive legal doctrine lead to some deficiencies in the investigations and prosecutions carried out by civilian prosecutors and judges in terms of military crimes, especially with the closure of military courts. For example, although there are regulations in the military penal code stating that the execution and recidivism provisions are different in purely mılıtary crımes, it is not specified which of them are purely military crimes. On the other hand, since there is no comprehensive study in the doctrine about what purely mılıtary crımes are, a study that will examine this issue will shed light on the trials to be made.