Farklı dönemlerde aloe vera uygulamalarının red globe üzüm çeşidinde meyve kalitesi ve muhafazası üzerine etkisi
The effect of aloe vera treatment on fruit quality and storage of red globe grape variety in different periods
  1. Tez No: 795732
  2. Yazar: ALPEREN DONAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SUCU, DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
2022 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada Tokat ekolojisinde yetiştirilmekte olan sofralık üzüm çeşitlerinden Red Globe üzüm çeşidi kullanılmıştır. Red Globe üzüm çeşidinde farklı dönemlerde (hasat önü, hasat sonrası, hasat önü+hasat sonrası) aloe vera uygulamalarının meyve kalitesi ve muhafazası üzerine etkisine bakılmıştır. Bu uygulamalar ile muhafaza süresince meydana gelen fiziksel, kimyasal ve fitokimyasal değişimler araştırılmıştır. En yüksek ağırlık kaybı oranı hasat önü+ hasat sonrası uygulaması ile 150. Günde elde edilmiştir. Çürüme bakımından uygulamalar arasındaki farklar istatistiksel açıdan önemli bulunmazken gün ortalamaları bakımından en yüksek değer 150. günde gözlemlenmiştir. Renk değerlerinden renk a* değeri açısından hem uygulamalar hem günler bakımından farklar istatistiki açıdan önemli bulunmuştur; uygulamalarda kontrol uygulaması, muhafaza süresi bakımından 30. gün ön plana çıkmıştır. En yüksek SÇKM değeri uygulamalar bakımından hasat önü +hasat sonu uygulamasında günler bakımından 150. Günde elde edilmiştir. pH özellikleri bakımından muhafaza süreleri arasındaki farklar istatistiksel açıdan önemli bulunmakla beraber en yüksek pH değeri 150.günde görülmüştür. Aloe vera uygulamalarının muhafaza süresince üzümlerin TA değerlerine olan etkisine bakıldığında hem uygulamalar arasında hem de muhafaza süreleri arasında istatistiki açıdan önemli bir fark bulunmamıştır. Toplam fenolik bileşik ve toplam antioksidan kapasitesi bakımından en yüksek değerlere uygulamalar açısından hasat önü +hasat sonrası uygulamasında, günler bakımından ise 150. günde ulaşılmıştır. Antosiyanin değerlerine bakıldığında ise uygulamalar bakımından hasat sonu uygulaması günler bakımından 150. gün ön plana çıkmıştır
Özet (Çeviri)
In this study carried out in 2022, Red Globe grape variety, one of the table grape varieties grown in Tokat ecology, was used. The effect of aloe vera treatments on fruit quality and preservation was examined in different periods (pre-harvest, post-harvest, pre-harvest + post-harvest) in Red Globe grape variety. With these treatments, physical, chemical and phytochemical changes that occur during storage were investigated. The highest weight loss rate was obtained at the 150th day with preharvest + postharvest application. While the differences between the treatments were not statistically significant in terms of decay, the highest value in terms of day averages was observed on the 150th day. In terms of color a* value, the differences in terms of both applications and days were found to be statistically significant; In applications, the control application came to the forefront in terms of storage period, 30th day. The highest SÇKM value was obtained on the 150th day in terms of pre-harvest + post-harvest applications in terms of days. Although the differences between storage times in terms of pH properties were statistically significant, the highest pH value was observed on the 150th day. Considering the effect of aloe vera applications on TA values of grapes during storage, there was no statistically significant difference between applications and storage times. The highest values in terms of total phenolic compound and total antioxidant capacity were reached in pre-harvest + post-harvest applications in terms of applications, and on the 150th day in terms of days. Considering the anthocyanin values, the 150th day came to the fore in terms of the end-of-harvest application days in terms of applications.