Vergi dairelerinin dijitalleşmesi kapsamında e-haciz uygulamasının çeşitli yargı kararları ışığında incelenmesi
Investigation of e-confiscation application within the scope of digitalization of tax offices in the light of various court of law decisions
- Tez No: 795746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vergiler kamu gelirleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Vergilendirme erkinin bir sonucu olarak cebren tahsil edilebilme özelliğine sahip vergilerin zamanında toplanabilmesi kamu hizmetlerinin aksamadan devam edebilmesi noktasında önem arz etmektedir. Dolayısıyla devletler özelde vergi genelde kamu alacaklarını güvence altına alan bir takım önlemler uygulamaktadır. Bu önlemler ihtiyati tahakkuk, haciz, teminat isteme v.b.'dir. Söz konusu önlemler arasına elektronik dönüşümün ve elektronik devlet süreçlerinin sonucu olarak elektronik haciz de (e-Haciz) girmiştir. Burada önemli olan önlemlerin hukuki açıdan altyapısının iyi bir şekilde hazırlanmış olması ve mükelleflere mağduriyet yaratılmamasıdır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kamu alacağı kavramına ve kamu alacaklarını güvence altına alan önlemlere değinilmiştir. İkinci bölümde Türkiye ve Dünya'da yaşanan e-Dönüşüm süreçlerine ve e-Devlet uygulamalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise Türkiye'deki e-Maliye uygulamalarına değinilerek e-haciz uygulaması yargı kararları ışığında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes have an important place in public revenues. As a result of the taxation power, the timely collection of taxes, which can be collected by force, is important for the continuation of public services without interruption. Therefore, states apply a number of measures to secure public receivables, especially taxes. These measures are precautionary accrual, lien, collateral request, etc. The important thing here is that the legal infrastructure of the measures is well prepared and that the taxpayers are not victimized. The study consists of three parts. In the first part, the concept of public receivables and the measures that secure public receivables are mentioned. In the second part, e-Transformation processes and e-Government applications in Turkey and the World are given. In the last part, the e-Confiscation application in Turkey is discussed in the light of judicial decisions by referring to the e-Finance applications.