Relaxation time of PVAc as a function of hole fraction computed from simha somcynsky theory
Sımha somcynsky teorisiyle hesaplanan delik kesirinin fonksiyonu olarak PVAc'nin gevşeme süresi
  1. Tez No: 795745
  2. Yazar: ASEEL MOHAMMAD ISMAIL ALMASHAYEK
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. UĞUR YAHŞİ, Prof. AYŞE YUMAK YAHŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Polimerlerin gevşeme davranışı ile ilgili (sıcaklık ve basınç) değişimler arasındaki korelasyon, makromoleküllerin türlerine, şekillerine ve yeni mimarilerle gerekli olan bir dizi dala dayanan istatistiksel termodinamiği üzerine araştırma alanının devamıdır. Çalışmamızda iki teoriyi birbirine takıyoruz: Denge teorisi olarak Simha-Somcynsky Delik Teorisi ve taşıma teorisi olarak Eyring Önemli Yapı Teorisi. Her iki teori de polimerlerin gevşeme süresini bir taşıma fenomeni olarak yorumlamak için özetlenmiş ve birleştirilmiştir. bazı polimerleri, belirli bir basınç ve sıcaklık aralığında ölçülen belirli yoğunluk ve gevşeme süresindeki mevcut verilerle birlikte kullanacağız. polimerlerin gevşeme süresini, Eyring Önemli Yapı (ESS) taşıma teorisi ve Simha-somcyncky ile ilgili bir taşıma fenomeni olarak yorumlamak için teorik bir model geliştirdik ve PVAc'nin (Polipropilen glikol) moleküler ağırlıklı poli vinilasetatPVAc'nin (Mw = 93080 kg mol-1) gevşeme süresini, çeşitli sıcaklıklarda ve yüksek basınçlarda delik fraksiyonunun bir fonksiyonu olarak araştırdık. Zincir moleküllerinin yapısal gevşeme davranışına dayanan bu model, sıcaklık ve sıcaklığa bağlı delik fraksiyonu açısından“termo-doluluk”fonksiyonu ile tartışılmış ve serbest hacim modeli ile karşılaştırılmıştır. Ve sonra, gevşeme logaritmasının türevini delik fraksiyonu ile ilgili olarak keşfedin, gevşeme fraksiyonu değişimi ile beklenen şekilde keskin bir şekilde azalır veya artar, gevşetilebilirlik (gevşeme ve delik fraksiyonundan türetilmiştir) olarak adlandırılır.
Özet (Çeviri)
RELAXATION TIME OF SOME MELT POLYMERS IN TERMS OF HOLE FRACTION COMPUTED FROM SIMHA SOMCYNSKY THEORY The correlation between the relaxation behavior of polymers and the related temperature and pressure changes is the sequel to the research area on the statistical thermodynamics of macromolecules based on their type, shape, and a number of branches that have been essential with new architectures. In our study, we bridge two theories: Simha-Somcynsky hole theory as equilibrium theory and Eyring significant structure theory as transport theory. We interpret transport phenomena such as the relaxation time in terms of the hole fraction, which is a measure of the free volume as an equilibrium property. We will employ PVAc (poly vinyl acetate) (Mw = 93 080 g/mol1) with the available data in specific volume and relaxation time measured in some range of temperature and pressure. We have employed a theoretical model recently proposed for the relaxation time of polymers using the transport theory of Eyring Significant Structure (ESS) and the equilibrium theory of Simha-Somcynsky. An analysis of the structural relaxation of chain molecules as determined by the 'thermo-occupancy' function is presented and compared with the free volume model based on the temperature and temperature‒pressure dependence of the hole fraction. Our study examines the relaxation time of PVAc as a function of the hole fraction at different temperatures and pressures. In addition to discussing the logarithm of relaxation with respect to the hole fraction, we have also discussed relaxiholibility (derived from relaxation and hole fraction), which is expected to decrease or increase as the hole fraction changes.