Birinci basamak fizyoterapi hizmetlerine başvuran bireylerde kronik ağrı varlığının ve kronik ağrının bireylerin biyopsikososyal özellikleri, duygu durum ve fiziksel aktivite düzeyleriyle ilişkisinin incelemesi: tek merkezli çalışma
Examination of the presence of chronic pain in individuals visit to primary care physiotherapy services and the correlation of chronic pain with biopsychosocial characteristics, mood and physical activity levels of individuals: Single center study
- Tez No: 795777
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, birinci basamak fizyoterapi hizmetlerine başvuran bireylerde kronik ağrının varlığı ve kronik ağrının bireylerin biyopsikososyal özellikleri, duygu durum ve fiziksel aktivite düzeyleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya birinci basamak fizyoterapi hizmetlerine başvuran, üç aydan uzun süredir devam eden veya tekrarlayan ağrısı olan 61 birey (yaş:46,95±10,15 yıl) dahil edildi. Katılımcıların kronik ağrı durumu Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ) ile, biyopsikososyal durumu Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşım-Biyopsikososyal Ölçeği (BETY-BQ) ile, duygu durumu Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS) ile, fiziksel aktivite düzeyi ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ-SF) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the presence of chronic pain in individuals visit to primary care physiotherapy services and the correlation of chronic pain with biopsychosocial characteristics, mood and physical activity levels of individuals. The study included 61 individuals (age: 46.95±10.15 years) who visits to primary care physiotherapy services and had persistent or recurrent pain lasting longer than three months. Participants' chronic pain status was evaluated with the Central Sensitization Scale (CSS), their biopsychosocial status was evaluated with the Cognitive Exercise Therapy Approach Biopsychosocial Scale(BETY-BQ), their mood was evaluated with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and their physical activity level was evaluated with the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF).