Covıd-19 krizinin insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkisi: Ankara ilinde farklı sektörlerdeki insan kaynakları çalışanları üzerine inceleme
The effect of the covid-19 crisis on human resources management practises: Study on human resources workers in different sectors in Ankara
- Tez No: 795797
- Danışmanlar: PROF. ERDEM KIRKBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çin'in Wuhan kentinde, Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan, COVID-19 kriz sürecinin etkisi küresel ölçekte ve birçok alanda görülmektedir. Bu yeni süreç, çalışma alanında yeni yönetim uygulamalarının geliştirilmesini zorunlu kılmakla birlikte bazı uygulamalarda değişikliklere yol açmaktadır. Bu yüzden, insan kaynakları uygulamalarına COVID-19 krizinin etkilerinin ortaya koyulması, bu sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğini anlamak açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla pandemiden kaynaklanan krizin, kontrol altında tutulması ve insan kaynakları yönetimi uygulamalarında iyileştirmelerin gerçekleştirilebilmesi için önce etkilerinin incelenmesi ve bu doğrultuda gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada; işletmenin insan kaynakları yönetimi (İKY) uygulamalarına COVID-19'un etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, farklı sektörlerdeki İnsan Kaynakları çalışanlarının COVID-19 kriz deneyimleri incelenmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. İlgili çalışma, COVID-19 krizinin işletmelerin İKY uygulamaları üzerindeki etkisini inceleyerek, bu alandaki düzenlemelerin iyileştirilmesine ışık tutmayı ve gelecekte meydana gelebilecek krizlere yol gösterici olmayı amaçlamaktadır. Araştırmada; kriz yönetimine, İKY uygulamalarına ve COVID-19 krizinin İKY uygulamalarına etkisine dair literatür taraması yer almaktadır. Araştırma sonuçları, konuya ilişkin insan kaynakları çalışanları ile görüşülerek elde edilen bulgulara göre oluşturulmuştur. İnsan kaynakları çalışanlarından elde edilen verilere göre, COVID-19 krizinden ağırlıklı olarak etkilenen insan kaynakları yönetimi uygulamaları;“İşgücü Planlaması ve İşe Alım Süreci”,“Ücret Yönetimi ve Yan Haklar”ve“İş Güvenliği ve İş gören sağlığı”şeklindedir. Bu bilgilerden hareketle, COVID-19 krizinin belirtilen insan kaynakları yönetimi uygulamaları üzerinde ağırlıklı olarak etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of the COVID-19 crisis process, which occured from Wuhan, China, in December 2019, is observed on a global scale and in many areas. This new process not only necessitates the development of new management practices in the field of work, but also leads to changes in some practices. Therefore, revealing the effects of the COVID-19 crisis on human resources practices is important in terms of understanding how this process should be managed. Therefore, in order to keep the crisis caused by the pandemic under control and in order to realize improvements in human resources management practices, it is necessary to first study its effects and make the necessary arrangements in this direction. In this study; it is aimed to determine the impact of COVID-19 on the human resource management (HRM) practices. In this context, the COVID-19 crisis experiences of Human Resources employees in different sectors were examined. Semi-structured interview technique, one of the qualitative research techniques, was applied as a data collection tool. The related study aims to shed light on the improvement of regulations in this area by examining the impact of the COVID-19 crisis on the HRM practices and to guide the crises that may occur in the future. The research includes a literature review on crisis management, HRM practices and the impact of the COVID-19 crisis on HRM practices. The results of the research were formed according to the findings obtained by interviewing the human resources employees on the subject. According to the data obtained from human resources employees, human resources management practices that are heavily affected by the COVID-19 crisis are“Workforce Planning and Recruitment”,“Salary Management and Benefits”and“Health and Safety”. Based on this information, it has been concluded that the COVID-19 crisis mainly has an impact on the stated human resources management practices.