Blockchain DNA uygulamaları
- Tez No: 795801
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Biyolojik iletişim sistemlerinin geliştirilmesi için bilgi taşıyıcıları olarak şifreli moleküller kullanılır. Mortani ve iş arkadaşları Mesajların kodlama öğelerini aktaran moleküler ağ bağlantısını tanımlamak için eklem bağlantı proteinleri ile sıralı veziküller kullanın. İyonlar, bileşikler ve küçük nükleotitler gibi küçük moleküllerin sitoplazmadan veziküllere gitmesi için boşluk bağlantıları gereklidir. Sinyal molekülleri, sinyaller için taşıyıcı görevi gören veziküller aracılığıyla vericiler ve alıcılar arasında taşınır. Boşluk geçişli kanalın tahmin geçerliliği ve geçirgenliği, connexin'in fosforilasyon durumu ve çevreleyen atmosferin pH ve sıcaklığı dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenir. Bu araştırma çalışması, DNA'nın oluşumunu ve mimarisini daha da hedefleyen Genomik alanında Blockchain uygulamasının bir anketini yürütmeye dayanmaktadır. Geliştirilen ana uygulamaların ve potansiyel kullanımlarının analizini içerir. Bu inceleme, Blockchain'in Genomik ve sağlık hizmetlerinde uygulanmasının önündeki engelleri vurgulayan kapsamlı bir çalışmadır. Daha sonra tipik veri ağı cihazlarında bir tür kılavuz olarak kullanılan ayrım ve geçirgenlik niteliklerinin dışarıdan nasıl kontrol edilebileceğinden bahsedeceğiz.
Özet (Çeviri)
For the development of biological communication systems, encrypted molecules are used as information carriers. Mortani and coworkers Use inline vesicles with articular junction proteins to describe the molecular network connection that transfers the coding elements of messages. For tiny molecules like ions, compounds, and small nucleotides to go from the cytoplasm to the vesicles, gap junctions are necessary. Signal molecules are transported between transmitters and receivers through vesicles, which serve as carriers for the signals. The gap-crossing channel's predictive validity and permeability are affected by a variety of factors, including the phosphorylation state of connexin and the pH and temperature of the surrounding atmosphere. This research work is based on conducting a survey of the application of Blockchain in Genomics area further targeting the formation and architecture of DNA. It includes analysis of major applications developed and their potential uses. This review is an extensive study highlighting the barriers of application of Blockchain in Genomics and healthcare. Later on, we'll talk about how discrimination and permeability qualities, which are utilised in typical data network devices as a type of guidance, maybe controlled externally.