Büyük moleküllü schiff bazlarının ve bazı metal komplekslerinin floresans özelliklerinin ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of fluorescence properties and biological activities of some schiff bases in macro molecules and their some metal complexes
  1. Tez No: 795810
  2. Yazar: ORKİDE ÖZHAVZALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMUŞ BENİZ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Schiff bazı ligantlarında görülen floresans özelliğin kompleksleşme durumunda metal konsantrasyonuna bağlı olarak düzenli şekilde değişiminin saptanması florimetrik yöntemlerle incelenmesi ve değerlendirilmesine imkân tanımaktadır. Aynı zamanda boya, tekstil, tarım ve polimer teknolojisi gibi geniş bir kullanım alanına sahip olan Schiff bazlarının antibakteriyel, antifungal, antitümoral ve antiviral özelliklere sahip olmaları araştırmacıların dikkatini bu alandaki çalışmalara yoğunlaştırmaktadır. Bu çalışmada yeni sentezlenen Schiff bazlarının ve bazı metal komplekslerinin floresans özelliklerinin ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Florimetrik parametrelerin belirlenmesi için büyük moleküllü Schiff bazlarının en uygun çözücü ve derişimlerdeki çözeltileri hazırlanarak, uyarma dalga boyları 10'ar nm aralıklarla değiştirilerek maksimum floresans şiddetine sahip oldukları emisyon dalga boyları belirlenmiştir. Schiff bazlarının belirlenen çözelti ortamında bazı metal iyonları ile kompleks oluşturacağı en uygun uyarma ve emisyon dalga boyları, pH, kompleks oluşum süreleri ve ortam sıcaklık tayin edilmiştir. Schiff bazlarının metal komplekslerinin kalibrasyon garfikleri, Stern-Volmer eğrileri çizilip, kompleks oluşum (KA) ve Stern-Volmer sönümlenme sabitleri (Ksv) hesaplanmıştır. Schiff bazlarının ve bazı metal komplekslerinin antibakteriyel aktiviteleri disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Detection of the regular variation of the fluorescence characteristic of Schiff base ligands depending on the metal concentration in the case of complexation allows its examination and evaluation by fluorimetric methods. At the same time Schiff bases which have a wide range of uses such as paint, textile, agriculture and polymer technology, have antibacterial, antifungal, antitumoral and antiviral properties, which focuses the attention of researchers on studies in this field. Therefore, in this study, it is aimed to investigate the fluorescence properties and biological activities of newly synthesized Schiff bases and some metal complexes. In order to determine the fluorimetric parameters, the solutions of the large molecule Schiff bases in the most suitable solvents and concentrations were prepared, and the emission wavelengths at which they had maximum fluorescence intensity were determined by changing the excitation wavelengths at 10 nm intervals. The most suitable excitation and emission wavelengths, pH, complex formation times and ambient temperature, at which Schiff bases will form complexes with some metal ions in the determined solution environment, were determined. Calibration graphs of metal complexes of Schiff bases, Stern-Volmer curves were drawn, and complex formation (KA) and Stern-Volmer extinction constants (Ksv) were calculated. Antibacterial activities of Schiff bases and some metal complexes were determined by disk diffusion method.