Van ilinde covid-19 pandemi süresince hanehalkı gıda tüketimalışkanlıklarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of household food consumption habits during the covid-19 pandamic in the center of Van povince
- Tez No: 795811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Van İli Merkez ilçelerde (Edremit, İpekyolu, Tuşba) yaşayan tüketicilerin Covid-19 pandemi süresince gıda tüketim alışkanlıklarında meydana gelen değişimin neler olduğunu incelenmiştir. Ayrıca tüketicilerin sosyal, ekonomik, demografik yapılarına göre Covid-19 pandemi süresince gıda tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın ana materyali Van İli Merkezinde yaşayan bireylerle yapılan anketlerden elde edilen verilerden oluşmaktadır. Çalışmada, tüketicilerin Covid-19 pandemi süresince gıda tüketim alışkanlıklarının değişim durumunu belirlemek amacıyla crosstab analizi, gıda tüketim değişim düzeylerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesinde ise SPSS programında CART analizi ve LİMDEP istatistik programı ile Probit Regresyon Modeli kullanılmıştır. Bulgular: Yeşil kartlı ya da diğer güvence sistemine dahil olan, eğitim seviyesi ilköğretim, önlisans ve doktora ve evli olan erkek tüketicilerin Covid-19 pandemi süresince gıda ürünleri için harcamalarının arttığı, özel sigorta ve SGK'lı olup ortaokul mezunu ya da yüksek lisans yapmış olan ve geliri 1000-3000 ve 1000 üstü olan tüketicilerin ise Covid-19 pandemi süresince gıda ürünleri için harcamalarını artırmadıkları belirlenmiştir. Sonuç: Ekonometrik analiz sonuçlarına göre; Covid-19 hastalığını geçirme durumu, pandemi süresince ev dışında yenilen her öğün için kişi başı ödenen ücret miktarı, pandemi süresince öğün sayısı değişme durumu, pandemi süresince stres ve kaygının yemek yeme alışkanlığını değiştirme durumu, cinsiyet durumu, pandemi süresince kilo değişim durumu ve pandemi süresince gıda ürünlerinde stok yapma durumu değişkenleri istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the changes in the food consumption habits of consumers living in the central districts of Van (Edremit, İpekyolu, Tusba) during the Covid-19 pandemic. In addition, it is aimed to determine the food consumption habits of consumers during the Covid-19 pandemic according to their social, economic and demographic structures. Method: The main material of the study consists of the data obtained from the questionnaires made with individuals living in the Van Province Center. In the study, crosstab analysis was used to determine the change in food consumption habits of consumers during the covid-19 pandemic, and CART analysis in SPSS program and LIMDEP statistical program and Binominal Probit Regression Model were used to determine the factors affecting food consumption change levels. Findings: Male consumers who have a green card or other insurance system, whose education level is primary school, associate degree and doctorate, and who are married, have increased their expenditures for food products during the Covid-19 pandemic, have private insurance and SGK, have secondary school graduates or have completed a master's degree and have an income. It has been determined that consumers with 1000-3000 and above 1000 do not increase their expenditures for food products during the Covid-19 pandemic. Results: According to the results of econometric analysis; Status of passing the Covid-19 disease, the amount paid per person for each meal eaten outside the home during the pandemic, the change in the number of meals during the pandemic, the change in the eating habits of stress and anxiety during the pandemic, the gender status, the weight change status during the pandemic and during the pandemic. The variables of stocking status in food products were found to be statistically significant.