COVID 19 pandemi sürecinde diş hekimlerinin tükenmişlik düzeyi analizi (Van ili örneği)
Level of burnout for dentists during the COVID 19 pandemic process
- Tez No: 696354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tükenmişlik sendromu, insanlarla birebir iletişim halinde olan meslek gruplarında oldukça sık görülmektedir. Yoğun iş yükü, stres, örgütsel adaletsizlik, kaygı gibi nedenler tükenmişliği olumsuz etkilemektedir. Bu durumların sıkça karşılaşıldığı sağlık alanında çalışan bireylerde tükenmişlik düzeyi artmaktadır. Covid-19 sürecinde yaşanan korku ve endişeler, tükenmişlik düzeyini arttırmaktadır. Sağlık alanında çalışan Diş hekimlerinde, tükenmişliğin olumsuz etkileri görülmektedir. Bu olumsuz etkileri pandemi sürecinde yüksek risk grubunda bulunan ve hizmet vermeye devam eden Diş hekimlerinde daha sık görülmektedir. Bu çalışma da Diş hekimlerinin, Covid-19 pandemi sürecinde yaşamış oldukları tükenmişlik düzeyinin, pandemi öncesi döneme göre aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Van ilinde bulunan özel ve kamu sektöründe görev yapan 146 Diş hekimi ile yüz yüze anket yapılarak veri toplanmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır; kişisel bilgi formu, Pandemi Öncesi Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Pandemi Dönemi Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programında değerlendirilmiştir. Veriler sonucunda, Diş hekimlerinde pandemi öncesi döneme göre, pandemi döneminde duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutunda artış olduğu, kişisel başarı alt boyunda ise azalma olduğu görülmektedir. Pandemi öncesi dönem ve pandemi döneminde kamuda çalışan Diş hekimlerinin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutlarında artış gözlemlenmiştir. Pandemi öncesi ve pandemi döneminde yaş ilerledikçe duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutlarında artış görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome is quite common in occupational groups that are in direct contact with people. Causes such as intense workload, stress, organizational injustice, anxiety affect burnout negatively. The level of burnout increases in individuals working in the healthcare field, where these situations are frequently encountered. Fears and worries experienced during the Covid-19 process increase the level of burnout. The negative effects of burnout are seen in dentists working in the health field. These negative effects are more common in dentists who are in the high-risk group and continue to provide services during the pandemic process. In this study, the level of burnout experienced by dentists during the Covid-19 pandemic process, ıt is aimed to determine the relationship between them according to the period before the pandemic. In line with this purpose, data were collected by conducting face-to-face interviews with 146 dentists working in the private and public sector in Van. The questionnaire form consists of three parts; personal information form, Pre-Pandemic Maslach Burnout Scale and Pandemic Period Maslach Burnout Scale were used. The obtained data were evaluated in the SPSS 20.0 package program. As a result of the data, it is seen that there is an increase in the emotional exhaustion and depersonalization sub-dimension during the pandemic period in dentists compared to the pre-pandemic period, and a decrease in the personal achievement sub-dimension. It has been observed in the emotional exhaustion and hearing sub-dimensions of dentists working in pre-pandemic and pandemic periods. Emotional exhaustion and depersonalization increase as the age increases before and during the pandemic period.