Hemşirelerin hasta merkezli bakım yetkinliği ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between nurses' patient-centered care competence and the levels of empathic tendencies
  1. Tez No: 795846
  2. Yazar: MUALLA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TÜRTEN KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma, hemşirelerin hasta merkezli bakım yetkinliği ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi' nin dahili, cerrahi birimlerinde ve yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 200 hemşire oluşturdu. Veriler, Aralık 2021- Mart 2022 tarihleri arasında, araştırmaya katılmaya gönüllü 162 hemşire ile ''Tanımlayıcı Özellikler Formu'', '' Hasta Merkezli Bakım Yetkinliği Ölçeği'' ve ''Empatik Eğilim Ölçeği'' kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde, araştırmanın istatistiksel analizleri için tanımlayıcı istatistiksel metotlar, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Hemşirelerin Hasta Merkezli Bakım Yetkinliği Ölçeği toplam puanı 71,54±8,46, Empatik Eğilim Ölçeği toplam puanı 68,86±9,82 olarak bulundu. Çalışmaya dahil edilen hemşirelerin hasta merkezli bakım yaklaşımı düzeyinin yüksek, empatik eğilim düzeyinin orta olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is a descriptive study to determine the relationship between nurses' patient-centered care competence and their empathic tendency levels. The universe of the research is Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu City Hospital 200 nurses working in internal , surgical units and intensive care units. Data were collected between December 2021 and March 2022 with 162 nurses who volunteered to participate in the study, using the“Descriptive Characteristics Form”,“Patient-Centered Care Competence Scale”and“Empathetic Tendency Scale”. In the analysis of the data, descriptive statistical methods, independent sample t-test and one-way analysis of variance were used for the statistical analysis of the research. SPSS 26.0 package program was used for the analysis of the collected data . The total score of the nurses' Patient-Centered Care Competency Scale was 71.54±8.46, and the empathic disposition scale total score was 68.86±9.82. It was found that the patient-centered care approach level of the nurses included in the study was high and the level of empathic tendency was moderate.