Uyku apnesi hastalarında gündüz aşırı uykululuk halinin değerlendirilmesi ve hayat kalitesi ile olan ilişkisinin saptanması
The evaluation of daytime sleeping in patients with sleep apnea and its relationship with quality of life
- Tez No: 795883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS); üst havayolunda, uyku sırasında meydana gelen, tekrarlayan tıkanıklıklar sonucu oluşan, birçok vücut sistemini ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmamızda OUAS tanısı alan hastalarda, gündüz uykululuk hali ve hayat kalitesi parametreleri, fizik muayene bulguları ile karşılaştırılmıştır. Plan: Prospektif, klinik çalışma. Hastalar ve Yöntem: Araştırmaya Haseki Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez tanı amaçlı polisomnografi testi uygulanan, erişkin yaş grubundaki hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri ve fizik muayenede bulguları kaydedilerek polisomnografi testleri yapılmıştır. Ayrıca hastaların Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), SF- 36 Yaşam Kalitesi Anketi, Beck Anksiyete ve Depresyon skorları hesaplanmıştır. Bulgular: Otuz dördü kadın (%25) ve 102'si erkek (%75) 136 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarımızın yaşları 22 ile 68 arasında idi (ort. 45,5 ± 9,7). Hastaların gruplara göre dağılımında; basit horlamalı 30 (% 22,1), hafif obstrüktif uyku apneli 24 (% 17,6), orta obstrüktif uyku apneli 26 (% 19,1) ve ağır obstrüktif uyku apneli 56 (% 41,2) hasta mevcuttu. Ağır obstrüktif uyku apneli grupta Epworth Uykululuk Ölçeği (EUO) skorları diğer gruplara göre istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeğinde hayat kalitesi parametreleri ağır obstrüktif uyku apneli grupta normal gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük saptanmıştır. Sonuç: Özellikle ağır obstrüktif uyku apneli hastalarda hayat kalitesi belirgin oranlarda düşmüş olarak izlenmektedir. Bunun olası sebeplerinden biri gündüz uykuluk halinin bu gruptaki hastalarda normal gruba göre daha yüksek oranda saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS); respiratory disorder (apnea, hypopnea) which is caused by recurrent upper respiratory tract obstruction is an important health problem related to many human body systems. In this study we aimed to examine daytime sleppiness and quality of life parameters relations between physical examination of upper airway system. Plan: This is a prospective clinical study. Patients And Method: Our patients groups were caused by adult patients who are diagnosed by polysomnography as obstructive sleep apne syndrome in Haseki Training and Research Hospital. They are asked to answer the questions of Epworth Sleepiness Scale, SF-36 Life Quality Scale, Beck Anxiety and Depression Scales. Results: Thirty-four female (25%) female, 102 male (75%) totaly 136 patients accepted for this study. Ages of the patients vary of 22-68. (mean 45.5 ± 9.7). In control group 30 patiens (22.1%), mild OSAS 24 patiens (17.6%), medium OSAS 26 patients (19.1%) and heavy OSAS 42 patients (42.1) patients are examined. Epworth Sleepines Scale score was statisticaly higher than the others in group C. SF-36 life quality parameters were staticticaly significantly was lowest in heavy OSAS patients. Conclusion: Especially in heavy OSAS patients quality of life parameters was significantly low. Possible cause of that their epworth sleepines score was higher compared to the other patient groups.