Androgenetik alopesili hastalarda foliküler kök hücre tedavisinin etkinliğinin prospektif olarak değerlendirilmesi
The evaluation of follicular stem cell therapy in androgenetic alopecia patients: A prospective study
- Tez No: 795905
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAYİ KUTLUBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaçlar: Çalışmamızda androgenetik alopesili (AGA) 46 hastada otolog foliküler kök hücre tedavisinin etkinlik ve güvenliğinin prospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18 yaş üstü AGA tanılı Hamilton-Norwood sınıflamasına göre evre 3-5 olan 46 erkek hasta dâhil edildi. Her hastaya tek seans otolog foliküler kök hücre tedavisi uygulanarak 24 haftalık takip sonunda öncesi sonrası saç parametreleri bilgisayar yazılımı yardımıyla karşılaştırıldı. Çekilen makro fotoğraflar bağımsız bir dermatolog ve hasta tarafından global fotoğrafik değerlendirme ile puanlandı. Sonuçlar istatistiksel olarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 46 hastanın yaşları 21 ile 53 arasında olup ortalama yaşları 36.00 ± 7.630 olarak saptandı. Hastaların 14'ü (%30,43) evre 3, 26'sı (%56,53) evre4, 6'sı (%13,04) evre 5'ti.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to prospectively evaluate the efficacy and safety of autologous follicular stem cell therapy in 46 patients with androgenetic alopecia (AGA). Materials and Methods: Forty-six male patients over 18 with a diagnosis of AGA and stage 3-5 according to the Hamilton-Norwood classification were included in our study. A single session of autologous follicular stem cell therapy was applied to each patient, and pre-post hair parameters were compared with the help of computer software at the end of the 24-week follow-up. An independent dermatologist and patient, by global photographic evaluation, scored macro photos taken. The results were calculated statistically. Results: The ages of 46 patients included in the study were between 21 and 53, with a mean age of 36.00 ± 7.630. 14 (30.43%) of the patients were stage 3, 26 (56.53%) were stage 4, and 6 (13.04%) were stage 5.