Düşük hızlı çarpma davranışını etkileyecek parametrelerin analizi
Analysis of parameters affecting low velocity impact response
  1. Tez No: 795904
  2. Yazar: PELİNSU TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ALYAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada farklı parametrelerin düşük hızlı tekrarlı çarpma davranışı üzerindeki etkileri ABAQUS programında sonlu eleman modelleri kurularak incelenmiştir. Çarpan cismin kütlesi, çarpan cismin geometrisi, kiriş kesiti geometrisi, kiriş uzunluğu ve kiriş yüksekliği değişken parametreler olarak seçilmiştir. Yapılan analizler sonucunda kirişte oluşan maksimum ve kalıcı yer değiştirmeler, kesit şekil değişimleri ve çarpan rijit cismin analiz süresince sahip olduğu hız değerleri incelenmiştir. Birinci çarpma için çarpan cisim kütlesinin artması ile maksimum yer değiştirme doğrusal olarak artmıştır. Küre şeklindeki çarpan cisim diğerlerinden daha fazla yer değiştirme oluşturmuştur. Tekrarlı çarpmalarda çarpan cisim geometrisi maksimum yer değiştirme sonrası oluşan davranışta etkilidir. Kiriş kesiti, uzunluğu ve yüksekliği gibi geometrik özellikler enine ve boyuna doğrultuda oluşan plastik şekil değişimi ve tekrarlı çarpmalar üzerinde etkilidir. İlk çarpmada cismin kinetik enerjisindeki kayıp en fazla üçgen kesitli prizma için olmuştur. Tekrarlı çarpmalarda üçgen ve trapez kesitli prizmalar ile yüksek kirişler haricinde kiriş ve çarpan cisim teması analiz süresince devam etmiştir. Çalışmada ayrıca tam plastik kiriş teorisiyle elde edilen şekil değişimi ve sonlu elemanlar sonuçları da karşılaştırılmıştır. Kiriş uzunluğu arttıkça bu karşılaştırmadaki fark artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different parameters on low velocity repeated impact behavior were investigated by means of finite element models in ABAQUS. Mass of the impactor, geometry of the impactor, beam cross section geometry, beam length and beam height were chosen as variables. As the results of analyses, maximum and permanent displacements in the beam, and the velocity of the impacting rigid body during the analysis were examined. For the first impact, the maximum displacement increased linearly with the increase in the mass of the impactor. The spherical impactor produced more displacement than the others. In repeated impacts, the geometry of the impactor is effective in the behavior after maximum displacement. Geometric properties such as beam cross-section, length and height are effective on plastic deformations in the transverse and longitudinal directions and also they are effective on repetitive impacts. The loss in kinetic energy of the object in the first impact was highest for the triangular prism. Except for triangular and trapezoidal cross-section prisms and high beams, the contact of beam and impactor continued throughout the analysis in repeated impacts. In the study, the deformations obtained from the rigid plastic beam theory and finite elements were also compared. The difference in this comparison increased as the beam length increased.