Çocukluk çağı şaşılıklarında botulinum a toksininin etkinliği
Botulinum toxin management of childhood strabismus
- Tez No: 795909
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN BAHAR ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı şaşılıklarında BAT tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Onaltı yaşın altında horizontal şaşılığı olan 41 olgu çalışma kapsamında incelendi. Ezotropyası olan 30 olgunun medial rektusuna, ekzotropyası olan 11 olgunun lateral rektusuna EMG eşliğinde 2,5-5 ünite dozlarında BAT enjeksiyonu yapıldı. Otuzbir olguda enjeksiyon işlemi, topikal anesteziye ek olarak ketamin anestezisi uygulanarak ameliyathane şartlarında gerçekleştirildi. Olguların BAT tedavisi öncesi görme, örtme testi, PÖT, göz hareketleri, konverjans, Bagolini ve TNO değerlendirmeleri yapıldı. Muayeneler toksin tedavisi sonrası 1. hafta, 1., 3. ve 6. aylarda tekrarlandı. Pitozis, diplopi, komşu kas etkilenmesi varlığı değerlendirildi. Yaş ortalaması 8,1 ± 3,9 olan 30 ezotropyalı ve 11 ekzotropyalı toplam 41 olgunun ortalama takip süresi 11,1± 5,6 ay (takip süresi aralığı 6-25 ay) idi. Hem ezotropya hem de ekzotropya grubunda BAT tedavisinden sonra elde edilen kayma değerleri, tedaviden önceki değerler ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bulundu. Kaymadaki yüzde azalma ezotropyalar için %50,2, ekzotropyalar için %62 olarak hesaplandı. BAT tedavisi sonrası toplam 25 olguda (%60,9) kayma değerleri 10 PD ve altı olarak ölçüldü. Daha önceki yayınların aksine ekzotropya grubunda daha fazla olguda düzelme elde edildi. Testlere koopere olabilen 36 olgunun 10'unda (%27,7) binoküler görmede kazanç elde edildi. İlk 1 ayda 10 (%24) olguda pitozis, 4 (%9) olguda komşu kas etkilenmesi görüldü. Hiçbir olguda pupiller aksı örtecek düzeyde pitozis gelişmedi. Çalışmanın sonucunda; çocukluk çağı şaşılıklarının tedavisinde BAT tedavisinin cerrahiye alternatif bir yöntem olabileceği ve binoküler görmenin sağlanabildiği olgularda etkinliğinin uzun sürebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the efficacy of Botulinum toxin A (BTA) in management of childhood strabismus. Forty-one patients with horizontal strabismus under the age of sixteen were assessed in the study. Under the guidence of EMG; 2,5-5 units of BTA was injected through the medial and lateral rectus muscles of 30 esotropia and 11 exotropia patients, respectively. In addition to the topical anesthesia, injections were done under ketamin anesthesia at the operating room for 31 patients. Visual acuity, cover test, prism cover test, motility of the eye, convergence, Bagolini and TNO tests were evaluated before BTA therapy and repeated after the first week and 1st, 3rd, 6th months of therapy. Side effects like ptosis, diplopia, BTA affected neighbor muscles were noted. The average age of 30 esotropia and 11 exotropia cases (total 41 cases) was 8,1 ± 3,9. Follow up was 11,1 ± 5,6 raging between 6-25 months. Both in esotropia and exotropia groups, alteration at prism cover test results of pre and post BTA therapy was statistically significant. The percentage of decrease at prism cover test was 50,2% for esotropia and 62% for exotropia patients. The values of prism cover test after BTA therapy was 10 prism diopters or less in 25 patients (60,9%). In contrary to previous reports exotropia patients benefited more from this therapy. Thirty-six patients cooperated with the binocular function tests and ten of them demonstrated improvement in binocular functions (27,7%). During the first month after injection 10 patients (24%) developed ptosis and 4 patients (9%) were found to have deviations related to affected neighbor extraocular muscles. None of the ptotic eyelids closed the pupillary axis. The results of this study suggest that; BTA therapy could be an alternative method in the management of childhood strabismus, instead of surgery and efficacy of BTA could last long at patients who developed binocular functions.