Association study of polymorphic variants of candidate genes in rheumatoid arthritis and comparison of patient diets
Aday genlerin polimorfik çeşitlerinin ilişkilendirilmesi çalışması romatoid artrit ve hasta diyetlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 795948
  2. Yazar: HAYDER WASEA KHALAF ALKUBAISI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SEÇMELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Romatoid artrit (RA), en çok güçten düşüren kronik otoimmün hastalıklardan biridir. sistemik inflamasyon ve otoantikor üretimi. RA etiyolojisinde hem genetik ve çevresel faktörler rol oynamaktadır. NOD2, 1040 amino asitten oluşan bir proteini kodlar. Enflamatuarın kritik bir düzenleyicisi olarak romatoid artrit etiyolojisinde yer almıştır. tepkiler. Mevcut çalışmanın amacı, rs3135500 G>A ve rs3135499'un etkisini değerlendirmekti. NOD2 geninin promotör bölgesindeki A>C polimorfizmleri, gıda etkisine ek olarak hasta sağlığı hakkında. Bu çalışmaya iki yüz katılımcı katıldı. onları ikiye ayırdık gruplar, 100 hasta ve 100 sağlıklı denek. Toplam genomik deoksiribonükleik asit (gDNA) tam kandan toplandı ve rs3135500 G>A ve rs3135499A>C için genotiplendi (rhAmp-PCR) ile polimorfizmler. Sonuçlar uygun istatistiksel analizlerle işlendi. Hastaların antropometrik ve biyokimyasal verileri t testi veya Çeşitli kalıtım modelleri altında ANOVA. Yaş, BMI, ESR, PCV, WBC, üre ve kreatinin analiz edildi. Çalışılan her iki SNP için genotip ve alel frekansı analizi, RA ve kontrolde eş baskın, baskın, çekinik ve aditif modeller altında incelendi konular. rs3135499 SNP analizi, ESR'nin önemli bir varyasyon olduğunu, ancak diğer tüm ESR ve üre baskın olanda önemli iken, parametreler eş baskında anlamlı değildir. Ortak baskındaki rs3135500 SNP değerlendirmesi önemli farklılıklar gösterdi. Ancak, altında baskın, üre araştırıldı anlamlı ve diğer parametreler anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is one of the most debilitating chronic autoimmune illnesses marked by systemic inflammation and the production of autoantibodies. In the etiology of RA, both genetic and environmental factors play a role. NOD2 encoding a protein consisting of 1040 amino acids. It has been implicated in the etiology of rheumatoid arthritis as a critical regulator of inflammatory responses. The aim of the current work was to assess the effect of rs3135500 G>A and rs3135499 A>C polymorphisms in the promoter region of the NOD2 gene in addition to the impact of food on patient health. Two hundred participants were involved in this study. We divided them into two groups, 100 patients and 100 healthy subjects .Total genomic deoxyribonucleic acid (gDNA) was harvested from whole blood and genotyped for rs3135500 G>A and rs3135499A>C polymorphisms by (rhAmp-PCR). The results were treated by appropriate statistical analysis. Anthropometric and biochemical data of patients were analyzed by using either the t test or the ANOVA under various inheritance models. Age, BMI, ESR, PCV, WBC, urea, and creatinine were analyzed. The analysis for genotype and allele frequency for both studied SNPs were examined under co-dominant, dominant, recessive, and additive models in RA and control subjects. The rs3135499 SNP analysis revealed that ESR is significant variation but all other parameters are no significant in the co-dominant while ESR and urea are significant in dominant. The rs3135500 SNP assessment in co-dominant exhibited significant variations. However, under the dominant, urea explored significant and other parameters showed no significant.