Ankara ana kolektörleri: Eskişehir yolu ve Sakıp Sabancı bulvarı için mikro trafik akım modelleri
Micro traffic flow models for Eskişehir road and Sakip Sabanci boulevard as main collectors of Ankara
- Tez No: 795949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Ankara Büyükşehir Belediyesince ana arterler üzerine yerleştirilen KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) yardımıyla, UKOME (Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından belirlenen hız sınırlarını kontrol ve trafik akımını düzenlemek amacıyla motorlu taşıt trafiği 7/24 ölçülmekte ve kayıt altına alınmaktadır. KGYS geçişlerinde araç geçiş zamanı, araç hızı, yönü ve şerit bilgileri kaydedilmektedir. Bu çalışmada, Ankara şehir içi ana arterlerinden Sakıp Sabancı Bulvarı ve Eskişehir Yolu seçilerek mevcut KGYS ham verileri yardımıyla mikro trafik akım özellikleri ile olası ilişkilerinin modellenmesi amaçlanmaktadır. İlk adım olarak mevcut veriler irdelenmekte, her bir kesim, yön ve şerit için; yıllık, aylık, çeyrek dönem, mevsimsel, hafta içi ve hafta sonu günler gibi farklı zaman dilimlerine ve toplam otuz adet araç takip zaman aralığına göre ayrıştırılarak çalışma veri tabanı oluşturulmakta, önem arz eden benzerlik ve farklılıklar tespit edilmekte ve her bir zaman dilimine göre trafik ve araç takip dağılımları oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Motor vehicle traffic is measured and recorded 24/7 with the help of CSMS (City Security Management System) installed by the Metropolitan Municipality in order to control the speed limits set by UKOME (Ankara Transportation Coordination Center) and regulate the traffic flows on the main arteries of Ankara. Passing time, speed, direction and lane of each vehicle are recorded in the CSMS.It is aimed to model the possible relations between micro traffic flow characteristics with the help of existing CSMS raw data by choosing Sakıp Sabancı Boulevard and Eskişehir Road, one of the main arteries of Ankara city in this study. In the content of the study, the existing data is examined for each section, direction and lane, a database is created by separating the data according to different time periods such as annual, monthly, quarterly, seasonal, weekdays, weekend days and the total of thirty time headways. After that the important similarities and differences between data are determined and traffic parameters, vehicle distributions are created according to each time period.