Cesur Yeni Dünya, Demir Ökçe ve Biz romanlarının distopik bağlamda analizi
An analysis of Brave New World, The Iron Heel, and We novels within dystopian context
- Tez No: 795962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sındaki kapitalizm, hazcılık ve hipnopedi, Jack London'ın Demir Ökçe'sindeki sınıf ayrımı ve Yevgeny Zamyatin'in Biz adlı eserindeki totalitarizm konularını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Distopik öğeler, kapitalizm, sosyalizm, totalitarizm, teknolojik değişiklikler, cinsellik, yüksek kültürün yok edilmesi, sınıf ayrımı, mahremiyet, bireycilik ve insan özgürlüğünün eksikliği, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Cesur Yeni Dünya, insanların zekâ seviyeleri ve sosyal statülerine göre mühendislikle yapıldığı bir gelecek Dünya Devleti'nde geniş bir şekilde geçmektedir. Kabusumsu bir gelecekteki topluluğun bir temsili olan Cesur Yeni Dünya, bugün yaşadığımız dünyadan çok farklı bir topluluğa götürür bizi. Aynı şekilde, distopya türünde olan Demir Ökçe, toplumsal sınıf çatışması, işgücü-sermaye çatışması, artı değer, gelir eşitsizliği, sendikalar, grevler, çocuk işçiliği ve meslek hastalıkları gibi endüstrileşme sürecini yansıtmaktadır. London, Demir Ökçe'de distopik bir toplum tasvir eder ve sistemi doğrudan hedef alarak eleştirir. Ayrıca, Yevgeny Zamyatin tarafından yazılmış olan Biz, George Orwell ve Ayn Rand gibi yazarlar üzerinde etkili olan verimli bir eserdir. We, birleşik totaliter bir devlette uyum ve itaatin dünyasını tasvir eder. We'nin Orwell ve Huxley gibi İngiliz yazarların romanları üzerinde büyük bir etkisi olduğu, ayrıca distopya adı verilen yeni bir türün gelişimine de katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu tez, yukarıda bahsedilen romanlarda yansıtıldığı gibi, zalim bir canavara dönüşen bir insanın elinde dünyanın ne kadar korkunç bir hale gelebileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to reveal capitalism, hedonism, and hypnopedia in Aldous Huxley's Brave New World, class distinction in Jack London's The Iron Heel, and totalitarianism in Yevgeny Zamyatin's We. Dystopian elements, capitalism, socialism, totalitarianism, technological changes, sexuality, the annihilation of high culture, class distinction, privacy, individualism, and lack of human freedom constitute the basis of this work. Brave New World is broadly set in a futuristic World State in which people are engineered according to their intelligence, level and their social status. Brave New World, which is a nightmare form of a future community, takes us to a very different community from the world we live in today. Likewise, The Iron Heel, as a dystopian novel, reflects the industrialization process of societal class conflict, labor-capital conflict, surplus value, income inequality, unions, strikes, child labor, and occupational accidents. London depicts a dystopian society in The Iron Heel and criticizes the system by directly targeting it. Besides, We written by Yevgeny Zamyatin is an influentially productive work that affected authors such as George Orwell and Ayn Rand. We depicts a world of harmony and obedience within a united totalitarian state. It is thought that We has a great effect on the novels of English writers such as Orwell and Huxley, as well as on the development of a new genre called dystopia. This thesis aims to illustrate how dreadful the world could be rendered in the hands of a man who also transformed into a cruel monster as reflected in the above-mentioned novels.