Sosyo ekonomik statüye bağlı değişkenler ve okul türleri bağlamında ortaöğretim öğrencilerinin gelecek kaygılarının incelenmesi
Investigation of high school students' future anxiety in the context of socioeconomic status variables and school types
- Tez No: 795961
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin okul türleri ve sosyo ekonomik değişkenleri ile gelecek kaygısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya ortaöğretime devam eden, araştırmaya katılmayı kabul eden, 13-18 yaş aralığındaki 268 kız 293 erkek toplam 561 öğrenci katılmıştır. Tüm öğrencilere öncelikle“Kişisel Bilgi Formu”ve“Beck Umutsuzluk Ölçeği”testi uygulanmıştır. Ortaöğretim öğrencilerinin cinsiyet durumu ile gelecek kaygıları arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between school types and socioeconomic variables of high school students and their future anxiety. A total of 561 students, 268 girls and 293 boys, between the ages of 13-18, attending high scholl and agreeing to participate in the research, participated in the study. First of all,“Personal Information Form”and“Beck Hopelessness Scale”tests were applied to all students. A significant difference was found between the gender status of high school students and their future anxieties.