Kasa invaze olmayan mesane ürotelyal karsinomlarında pFOXO1 ekspresyonu ile prognoz arasındaki ilişkinin araştırılması
Relationship between pfoxo1 expression and prognosis in non-muscle invasive bladder urothelial carcinomas
  1. Tez No: 795992
  2. Yazar: MÜZEYYEN MÜGE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ITIR EBRU ZEMHERİ, UZMAN FATIMA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: FOXO1, mesane kanseri de dahil olmak üzere çeşitli malignitelerde hücre döngüsünü durduran, apopitoza teşvik eden ve bu özellikleriyle tümör baskılayıcı olarak bilinen bir transkripsiyon faktörüdür. Bu çalışma, mesane kanserli hastalarda FOXO1'in inaktive edilmiş bir formu olan fosforile-FOXO1 (pFOXO1) ekspresyonunun, her bir olguda ilk ve son biyopsi arasında gösterdiği değişimin saptanması ve pFOXO1 boyanmasının prognostik öneminin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: 2008-2022 yılları arasında hastanemizde en az iki kez tekrarlayan mesane biyopsisi olan 112 hasta çalışmaya dahil edildi. Nüks ve progresyon saptanan hastaların ilk ve son biyopsilerinde saptanan pFOXO1 ekspresyonundaki değişiklik, klinikopatolojik özellikler ve prognoz açısından değerlendirildi. Pozitif hücrelerin yoğunluğu ve oranının bir kombinasyonu olan İmmünreaktivite Puanlama Sistemi (İRS), nükleer, sitoplazmik ve ortak pFOXO1 boyamasını ayrı ayrı değerlendirmek için kullanıldı. Bulgular: Ortalama 43 aylık takipte, 112 hastanın 49'unda (%43,7) tümör progresyonu görülürken, vakaların 63'ünde (%56,3) progresyonsuz nüks görüldü. Diğer yandan; son biyopsi histolojik derecesi 28 hastada (%25) artmış iken, 70 hastada (%62,5) değişmemiş, 14 hastada (%12,5) azalmış olarak bulundu. Olgulara ait son biyopsi ile ilk biyopsi karşılaştırıldığında, pFOXO1 nükleer ekspresyonundaki azalmanın progresyon ile ilişkili olduğu saptandı (p=0,039).
Özet (Çeviri)
Aim: FOXO1, a transcription factor, mediates cell cycle arrest and promote apoptosis which is known as a tumor suppressor in several types of malignancies including bladder cancer. The present study aimed to determine the alteration of the expression status over time of an inactivated form of FOXO1, phospho-FOXO1 (pFOXO1), in patients with bladder cancer. We also investigated the prognostic importance of pFOXO1 staining in those. Materials and Methods: 112 consecutive patients who underwent at least two recurrent bladder biopsy in our hospital between 2008 and 2022 were included. The first and the last biopsies of the patients who had recurrence and progression were evaluated in terms of change in pFOXO1 staining, clinicopathological features and prognosis. The Immunoreactivity Scoring System (IRS), which was a combination of the intensity and proportion of positive cells, was used to separately evaluate nuclear, cytoplasmic and common pFOXO1 stainings. Results: At a median follow-up of 43 months, 49 (43.7%) of the 112 patients had shown tumor progression while 63 (56.3%) of those had not. On the other hand, in 28 patients (25%) histologic grade was found to be increased, unchanged in 70 of those (62.5%) while decreased in 14 (12.5%). When comparing the last biopsy with the first biopsy, decreased pFOXO1 nuclear staining was associated with progression while increased pFOXO1 nuclear staining was not (p=0.039).