Akut iskemik inme tanısı alan genç erişkin hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of young adult patients diagnosed with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 795993
  2. Yazar: MUHAMMET KARAKETİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Akut iskemik inme mortalite ve morbidite açısından en önemli hastalıklardan biridir. 49 yaş altında geçirilen inmelerin yaşlılara göre oranı az olsa da insidansı her geçen yıl artmaktadır. Genç hastalarda komorbit durumların az olması sebebiyle mortalite oranları yaşlılara göre düşük olsa da morbiditesi, iş gücü kaybı, yol açtığı ekonomik kayıp yüksektir ve birey ve toplum üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada genç erişkinlerde iskemik inmenin etiyolojisinin belirlenmesi, önlenmesi ve acil hekimlerine bu yaş grubundaki hastaların değerlendirilmesinde katkıda bulunulması amaçlandı. Materyal ve Metod: Retrospektif olan bu çalışmaya, acil servise 30 Ağustos 2020 ve 30 Ağustos 2022 tarihleri arasında başvurup akut iskemik inme tanısı ile hastaneye yatışı yapılmış 18-49 yaş arasındaki 232 hasta dahil edildi. Hastaların başvuru şikayeti, risk faktörleri, klinik durum, laboratuvar bulguları, uygulanan tedaviler, mortalite ve morbidite oranları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute ischemic stroke is one of the most important diseases in terms of mortality and morbidity. Although the rate of strokes under 49 years of age is low compared to the elderly, its incidence is increasing every year. Although mortality rates are lower in young patients compared to the elderly, due to the low comorbid conditions, morbidity, loss of work force, and economic loss are high and have a great impact on the individual and society. In this study, it was aimed to determine the etiology of ischemic stroke in young adults, to prevent it and to contribute to emergency physicians in the evaluation of patients in this age group. Materials and Methods: This retrospective study included 232 patients aged 18-49 years who were admitted to the emergency department between August 30, 2020 and August 30, 2022 and hospitalized with the diagnosis of acute ischemic stroke. Patients' complaints at admission, risk factors, clinical status, laboratory findings, treatments, mortality and morbidity rates were evaluated.