Tedarik zincirinde yapay zekâ uygulamaları
Artificial intelligence application in supply chain management
  1. Tez No: 796002
  2. Yazar: ALİREZA BERENJFOROSHAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL KONYALILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde, karar verme hususundaki doğruluk, hız, esneklik ve geleceği tahmin etme yeteneği her bakımdan büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebeple, önemli bilgilere anlık erişebilen, hızlı, rasyonel ve doğru kararlar alabilen tüm kurum ve işletmelerin yakaladıkları rekabet avantajı kaçınılmazdır. Bu doğrultuda, başarıya giden bir mühim gereklilik ise; organizasyon ve firmaların, tedarik zincirinde yapay zekâyı tanımaları, kullanmaları ve eyleme dökmeleridir. Yapay zekâ, son yıllarda bilimde büyük ilerlemeler kaydeden dallardan biri haline gelmektedir. Bu ilerlemenin hiçbir şekilde bir teknik konu ile sınırlı olmadığı, tüm disiplinleri, hatta beşeri bilimleri kapsadığı açıktır. Yapay zekâ (AI), bilgisayarları akıllı hale getirmenin bir yoludur, makinelerde yaratılmakta olan insan düşünme yeteneği olarak ortaya çıkmaktadır. Bu noktada ortaya çıkan olgunun hedefi, nitel bir örnek olarak sona ulaşma gayesi olarak belirtilebilir. İnsan muhakemesini ve algısının, bir makinenin inşası ile harmanlanması olarak düşününce, yapay zekânın, teknoloji açısından daha gidilecek çok yolu olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Bu çalışmada yapay zekânın organizasyonun tedarik zincirindeki yeri ve bilgi sistemleri incelenirken, organizasyon yönetiminde yapay zekâ ve alt disiplinlerin uygulamaları ve farklı eğilimler anlatılmaktadır. Karar verme ve bu kararla bağıntılı diğer konular da yapay zekâ kullanımının ne derece mühim olduğunu ortaya koymaktadır. Yönetim, özellikle günümüzde kaçınılmaz bir algı ve sistem oluşturma haline gelmektedir ve rekabet avantajı elde etmenin en önemli yollarından biridir. Yapay zekâ ve diğer uzman sistemler kullanılmadan hayatta kalma ve ilerleme umudu gittikçe azalmaktadır. Günümüzde yapay zekâ sistemlerinin gelişimi teknolojik alandaki en önemli ilerlemedir. Araştırmanın genel amacı olarak tedarik zinciri yönetiminde yapay zekâ uygulamaları ile gelişiminin yarattığı etkilerin olumlu ve olumsuz yönleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, accuracy, speed, flexibility and the ability to predict the future are of great importance in decision-making. In this context, the competitive advantage that emerges within all institutions and companies that have instant access to important information and can make quick, rational and correct decisions is inevitable. In line with this inevitability, an important way to success is for organizations and companies to recognize, use and put artificial intelligence into action in the supply chain. Artificial intelligence is becoming one of the branches that have made great advances in science in recent years. It is absolutely obvious that this progress is by no means limited to a specific science, but that it covers all sciences, even the humanities. Artificial intelligence (AI) is a way to make computers intelligent, it turns out to be the human thinking ability that is being created in machines. As a phenomenon that occurs at this point, its goal can be stated as the goal of achieving the end as a qualitative example. In the light of the blending and composition of human reasoning and perception and the construction of a machine, it is obvious that there is still a long way to go in terms of artificial intelligence and technology. In this study, the place of artificial intelligence in the organization's supply chain and information systems are examined, while a number of applications of artificial intelligence and sub-sciences in organization management and different trends are described. In addition, it is revealed to what extent the use of artificial intelligence is important in decision-making and other issues related to this decision. Management, especially nowadays, is becoming an inevitable perception and system; therefore, it is becoming one of the most important ways to obtain a competitive advantage for any group. The prospect of survival and hope for progress without the use of artificial intelligence and other expert systems creates a systematic contradiction in this context. The development of artificial intelligence systems are the most important applications in the technological field today. As the general purpose of the research, the positive and negative aspects of artificial intelligence applications in supply chain management and their effects on today's development will be discussed.