Z kuşağı liseli gençlerin sosyal medya reklamlarından kaçınma algısı ve reklam kirliliğine yönelik tutumları
Generation Z high school youth's perception of avoiding social media ads and attitudes towards ad clutter
- Tez No: 796001
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma çerçevesinde, reklamdan kaçınma, reklam kirliliği ve reklama yönelik tutum kapsamında Z kuşağını temsilen lise öğrencilerinin sosyal medya reklam algısı incelenmiştir. Çalışmada özellikle son yılların yükselen mecrası Youtube ve TikTok reklamlarına yönelik algı ve tutumlar araştırılmıştır. Sonrasında araştırma metodolojisi ve bulgulara ilişkin bilgiler sunulmuştur. Araştırmada örneklem olarak İstanbul ilinde okuyan erkek ve kız 252 lise öğrencisi seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak nicel bir veri toplama tekniği olan anket kullanılmıştır. Reklamdan kaçınma algısını ölçmek için, Speck ve Elliot (1997) tarafından geliştirilen reklamdan kaçınma ölçeği kullanılmıştır. Reklama yönelik tutumu ölçmek için ise Ha'nın (1996) reklam kirliliği ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Araştırma neticesinde gençlerin her iki mecrada yayınlanan reklamlardan kaçınma eğilimi gösterdikleri, yaşça daha genç olan öğrencilerin reklam karmaşıklığını biraz daha tolere edebildiği, TikTok mecrasının nispeten daha az rahatsız edici algılandığı ve son olarak Youtube reklamlarınsa TikTok'a nazaran biraz daha eğlenceli algılandığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the social media advertising perception of high school students representing Generation Z was examined within the scope of avoiding advertising, advertising clutter and attitude towards advertising. In the study, perceptions and attitudes towards Youtube and TikTok ads, which are the rising channels of recent years, were investigated. Then, information about the research methodology and findings is presented. In the study, 252 male and female high school students studying in Istanbul were selected as a sample. A questionnaire, which is a quantitative data collection technique, was used as a data collection tool. To measure the perception of avoiding advertising, the scale of ad avoidance developed by Speck and Elliot (1997) was used. In order to measure the attitude towards advertising, Ha's (1996) advertising pollution and attitude scale was applied. SPSS 22 program was used in the analysis of the data. As a result of the research, it was revealed that young generation tend to avoid the ads published in both channels, younger students can tolerate the advertising complexity a little more, TikTok media is perceived as relatively less disturbing and finally Youtube ads are perceived as a little more entertaining and likable than TikTok.