Covıd-19 pandemi döneminde Covıd-19 korkusunun kişilik özellikleriyle ve sosyal medya bağımlılığıyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of Covid-19 fear with personal characteristics and social media addiction during the Covid-19 pandemic period
  1. Tez No: 796004
  2. Yazar: GAMZE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 pandemi döneminde, Covid-19 korkusunun kişilik özellikleriyle ve sosyal medya bağımlılığıyla ilişkisinin incelenmesi üzerinedir. Yapılan bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi İstanbul'da ikamet eden 18-35 yaş arası 400 kişiden oluşmaktadır. Yapılan çalışmada sosyodemografik bilgi formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Covid-19 Korkusu Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Özellikleri Envanteri kullanılmıştır. İnternet ortamında toplanan veriler SPSS 25 programına aktarılıp analiz edilmiştir. Araştırmada, sosyal medya bağımlılığı ve kişilik özelliklerinin Covid-19 korkusu üzerindeki etkisini belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Pearson korelasyon analizi kullanılarak beş faktör kişilik özellikleri, sosyal medya bağımlılığı, Covid-19 korkusunun birbirleriyle ilişkisine bakılmıştır. Bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak beş faktör kişilik özelliklerinin, sosyal medya bağımlılığının ve Covid-19 korkusunun, sosyodemografik değişkenlere göre oluşturulan gruplar arasında anlamlı farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Çalışma sonucunda elden edilen bulgulara göre Covid-19 korkusu ile sosyal medya bağımlılığı arasında zayıf düzeyde ve pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Covid-19 korkusu ile kişilik özelliklerinden dışa dönüklük, deneyime açıklık ve uyumluluk arasında zayıf düzeyde ve negatif ilişki vardır. Covid-19 korkusu ile duygusal istikrarsızlık arasında orta düzeyde ve pozitif ilişki vardır. Sosyal medya bağımlılığı ile kişilik özelliklerinden dışa dönüklük ve deneyime açıklık arasında zayıf düzeyde ve pozitif ilişki bulunmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı ile uyumluluk ve sorumluluk arasında zayıf düzeyde ve negatif ilişki, sosyal medya bağımlılığı ile duygusal istikrarsızlık arasında orta düzeyde ve pozitif ilişki vardır. Araştırmadan elde edilen bulgular literâtürde yapılmış diğer çalışmalar ile ilişkilendirilerek tartışılıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between Covid-19 fear, personality traits and social media addiction during the Covid-19 pandemic period. Relational screening model was used in this study. The sample of the study consists of 400 people between the ages of 18-35 residing in Istanbul. In the study, sociodemographic information form, Social Media Addiction Scale, Covid-19 Fear Scale and Five Factor Personality Traits Inventory were used. The data collected on the Internet were transferred to the SPSS 25 program and analyzed. In the research, multiple linear regression analysis was applied to determine the effect of social media addiction and personality traits on fear of Covid-19. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between five factor personality traits, social media addiction, and fear of Covid-19. Using the independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA), it was examined whether the five factor personality traits, social media addiction and fear of Covid-19 differed significantly between the groups formed according to sociodemographic variables. According to the findings obtained as a result of the study, it was seen that there is a weak and positive relationship between the fear of Covid-19 and social media addiction. There is a weak and negative relationship between fear of Covid-19 and personality traits such as extraversion, openness to experience and adaptability. There is a moderate and positive relationship between fear of Covid-19 and emotional instability. There is a weak and positive relationship between social media addiction and personality traits of extraversion and openness to experience. There is a weak and negative relationship between social media addiction and compatibility and responsibility, and a moderate and positive relationship between social media addiction and emotional instability. The findings obtained from the research were discussed and interpreted in relation to other studies in the literature.