Limb-girdle musküler distrofi'de çevrimiçi asenkron özbildirim ve senkron fizyoterapist değerlendirmesi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of online asynchronous self-report and synchronic physiotherapist assessment methods in Limb-girdle muscular dystrophy
  1. Tez No: 796006
  2. Yazar: MUHAMMED BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Limb-Girdle Musküler Distrofiler (LGMD); esas olarak iskelet kasını etkileyen ve kas liflerinin kaybına neden olan, ağırlıklı olarak proksimal ekstremite kas zayıflığına yol açan, ilerleyici ve otozomal kalıtımı olan oldukça heterojen nadir bir hastalıklar grubudur. Bu çalışmada LGMD'li bireylerde çevrimiçi yöntem ile asenkron özbildirim ve senkron fizyoterapist değerlendirmesinin sonuçları karşılaştırılarak bu bireylerde özbildirime dayalı teletıp yönteminin kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışma aynı ölçeklerle, öncelikle çevrimiçi asenkron özbildirim yöntemiyle ve bir hafta sonra senkron olarak fizyoterapist değerlendirmesi olacak şekilde planlandı. Asenkron özbildirim yöntemi için çevrimiçi kullanılan bir anket uygulaması olan Google Formlar, çevrimiçi senkron fizyoterapist değerlendirmesi için ise bir video konferans uygulaması olan ZoomTM kullanıldı. Çalışmaya toplamda 40 LGMD'li birey dâhil edildi. Bireylerin fonksiyonel kapasitelerini değerlendirmek için; üst ekstremite fonksiyonelliğinin değerlendirmesinde Brooke Üst Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması, ambulasyon değerlendirilmesinde Brooke Alt Extremite Fonksiyonel Sınıflandırması, yorgunluğun değerlendirilmesinde Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), ağrının değerlendirilmesi için Numerik Ağrı Skalası (NAS), günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesinde Barthel İndeksi kullanıldı. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Notthingham Sağlık Profili (NSP) ve kullanılan yöntemlerin memnuniyetini değerlendirmek için ise her iki değerlendirmenin sonunda“Çevrimiçi Yöntemin Memnuniyet Düzeyinin Değerlendirilmesi”formu kullanıldı. Araştırma sonucunda Brooke Üst Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması (p=0,180; ICC:0,95), Brooke Alt Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması (p=0,066; ICC:0,97), Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (p=0,916; ICC:0,91), Barthel İndeksi (p=0,235; ICC:0,92) ve NSP-Total'e (p=0,246; ICC:0,87) ait asenkron özbildirim ve senkron fizyoterapist değerlendirmesi ile elde edilen puanlar mükemmel derecede uyum gösterirken, NAS'a ait puanların orta derecede (p=0,608; ICC:0,74) uyum gösterdiği saptandı. Ayrıca bu sonuç ölçümlerine ait asenkron özbildirim ve senkron fizyoterapist değerlendirmesi ile elde edilen puanlar arasında anlamlı fark olmadığı görüldü (p>0,05) ve katılımcıların senkron fizyoterapist değerlendirmesi yöntemine olan memnuniyetleri daha yüksek (p=0,013) bulundu. Sonuç olarak çalışmamızda kullandığımız ölçeklerle çevrimiçi özbildirim yönteminin LGMD'li bireylerde kullanımı güvenilirdir ve klinik ortamlara erişimde sorun yaşayan bireylere ve sağlık profesyonellerine kolaylık sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Limb-Girdle Muscular Dystrophies (LGMD); It is a very heterogeneous group of rare diseases with progressive and autosomal inheritance that mainly affects skeletal muscle and causes loss of muscle fibers, predominantly leading to proximal extremity muscle weakness. In this study, it was aimed to investigate the usability of the self-report telemedicine method in individuals with LGMD by comparing the results of online method and asynchronous self-report and synchronous physiotherapist evaluation. The study was planned with the same scales, first with the online asynchronous self-report method and one week later synchronously with the physiotherapist evaluation. Google Forms, an online survey application, was used for the asynchronous self-report method, and ZoomTM, a video conferencing application, was used for the online synchronous physiotherapist evaluation. A total of 40 LGMD individuals were included in the study. To evaluate the functional capacities of individuals; Brooke Upper Extremity Functional Classification was used to evaluate upper extremity functionality, Brooke Lower Extremity Functional Classification was used to evaluate ambulation, Fatigue Severity Scale (FAS) was used to evaluate fatigue, Numerical Pain Scale (NAS) was used to evaluate pain, and Barthel Index was used to evaluate activities of daily living. The Notthingham Health Profile (NSP) was used to evaluate the quality of life, and the“Evaluation of the Satisfaction Level of the Online Method”form was used at the end of both evaluations to evaluate the satisfaction of the methods used. As a result of the research, Brooke Upper Extremity Functional Classification (p=0.180; ICC:0.95), Brooke Lower Extremity Functional Classification (p=0.066; ICC:0.97), Fatigue Severity Scale (p=0.916; ICC:0.91) , Barthel Index (p=0.235; ICC:0.92) and NSP-Total (p=0.246; ICC:0.87) scores obtained with asynchronous self-report and synchronous physiotherapist evaluation were in excellent agreement, while the NAS scores were in excellent agreement. It was determined that the scores of the scales were moderately compatible (p=0.608; ICC:0.74). In addition, it was observed that there was no significant difference between the scores obtained by asynchronous self-report and synchronous physiotherapist evaluation of these outcome measures (p>0.05), and participants' satisfaction with the synchronous physiotherapist evaluation method was found to be higher (p=0.013). As a result, the use of the online self-report method with the scales we used in our study is reliable in individuals with LGMD and can provide convenience to individuals and health professionals who have problems in accessing clinical settings.