18/30 yaş arasındaki bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile evlilik olgunlukları ve eşten beklentileri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between psychological stability levels and the marriage maturity and expectations of the individuals between 18/30 years old
  1. Tez No: 796015
  2. Yazar: HACI RAMAZAN ÖZGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Sosyoloji, Family Planning, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmada 18-30 yaş arasındaki bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile evlilik olgunlukları ve eşten beklentileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu doğrultuda 18-30 yaş aralığındaki bekar bireyler ile araştırma yürütülmüştür. Bu bireylerin psikolojik dayanıklılıkları ile eşten beklenti ve olgunlukları ölçekler üzerinden yürütülmüştür. Yıldız (2017) tarafından düzenlenmiş ve geliştirilmiş olan evlilik olgunluk ölçeği, Güllü (2015) tarafından geliştirilen eşten beklenti ölçeği ve Basım ve Çetin (2011) Türkçe'ye uyarlanarak geliştirilen psikolojik dayanıklılık ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada google form aracılığıyla 170 katılımcıya anket uygulaması yapılarak bireylerin evlilikten beklentileri ile bu beklentileri karşılayacak olgunluklarının olup olmadığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda yer alan katılımcıların yaş gruplarının psikoloji dayanıklılık ölçeği ortalamaları arasında istatistiksel açıdan bir farklılık ortaya çıkmasa da katılımcıların yaşı arttıkça psikolojik dayanıklılık ölçeği ortalamalarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Relationship between the psychological resilience levels of individuals between the ages of 18-30 and their marital maturity and expectations from the spouse was examined in the study, In this direction, the research was conducted with single individuals between the ages of 18-30. The psychological resilience of these individuals, their expectation from their spouse and their maturity were measured over scales. Marriage maturity scale developed and developed by Yıldız (2017), expectation from spouse scale developed by Güllü (2015), and resilience scale developed by Basım and Çetin (2011) adapted into Turkish were used. In the study, a questionnaire was applied to 170 participants through the Google form and it was determined whether the individuals' expectations from marriage and whether they were mature enough to meet these expectations. As a result of the research, although there was no statistical difference between the age groups of the participants in the resilience scale, it was determined that the mean of the resilience scale increased as the age of the participants increased.