Helikopterler için optimum aviyonik mimari çözümü ve analizi
Optimum avionics architecture solution and analysis for helicopters
  1. Tez No: 796030
  2. Yazar: MUSTAFA DİKKAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Havacılık endüstrisinin, helikopter platformlarında odaklandığı en büyük problemlerden biri faydalı yükün istenilen düzeyde olmamasıdır. Bu problemlerden bir diğeri ise helikopterin ürün yaşam döngüsü içerisinde güncel teknolojik ekipmanların sonradan helikopter aviyonik mimarisine entegre edilme sürecinde yaşanan entegrasyon problemidir. Faydalı yükün artırılması daha fazla personel, mühimmat vb. taşıyabilmeye olanak sağlamaktadır. Genişletilebilir bir aviyonik mimari konsepti ise helikopter ömrü boyunca yeni bir aviyonik ekipman entegre edilmek istenirse buna olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda aviyonik ekipmanları hızlı, genişletilebilir ve güvenilir olmakla birlikte daha hafif yollardan veri aktarımı yapabilmesi için Ar-Ge faaliyetleri düzenlenmektedir. Bu tez çalışmasında, geçmişten günümüze gelen aviyonik mimari konseptleri incelenmiş ve olası kullanımında helikopter platformu üzerinde oluşturacağı kablaj ağırlığı yönünden karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Bu konsept oluşturulurken dağınık, federe, entegre ve dağınık entegre mimariler incelenmiş aynı zamanda haberleşme protokolleri kapsamında RS-232/422/485, ARINC-429/629/825, AFDX, MIL-STD-1553/1773 ve FIBRE Kanal protokolleri de incelenmiştir. Bahsedilen konseptlerin birbirlerine üstünlükleri incelenerek farklı aviyonik mimarilerin platform üzerinde oluşturduğu kablaj ağırlığı hesaplanmış olup askeri türden bir helikopter için minimum kablaj ağırlığı oluşturacak şekilde genişletilebilir optimum aviyonik mimari konsepti önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems that the aviation industry focuses on in helicopter platforms is that the payload is not at the desired level. Another of these problems is the integration problem experienced in the process of integrating the current technological equipment into the helicopter avionics architecture throughout the product life cycle of the helicopter. Increasing the payload allows to carry more personnel, ammunition, etc. An expandable avionics architecture concept enables this if it is desired to integrate new avionics equipment except the integrated one into the helicopter. In this context, R&D activities are organized in order for avionics equipment to be fast, expandable and reliable, and to transfer data via lighter ways. In this study, avionic architectural concepts from the past to the present were examined and a comparative analysis was made in terms of the cabling weight that will be formed on the helicopter platform in its possible use. While creating this concept, distributed, federated, integrated and distributed integrated architectures were examined, as well as RS-232/422/485, ARINC-429/629/825, AFDX, MIL-STD-1553/1773 and FIBRE Channel protocols within the scope of communication protocols. By examining the superiority of the mentioned concepts to each other, the cabling weight created by different avionics architectures on the platform was calculated, and the optimum avionics architecture concept, which could be expanded to create a minimum cabling weight for a military-type helicopter, was proposed.