Heat transfer model in a hot/cold food container using peltier
- Tez No: 796035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küresel ölçekte, toplam elektrik enerjisinin önemli bir bölümünün soğutma ve iklimlendirme sektörlerinde tüketildiği düşünülmektedir. Soğutma sektörü, gıda ve ilaç sektörleri alanında da önemli ve kritik bir sektör olarak bilinmektedir. Genel olarak soğutma ve ayrıca dondurma uygulamaları, sıcaklığı gıdaların veya ilaçların saklanması için uygun belirlenmiş standart seviyelerde tutmak için dondurma veya soğutma ortamından termal enerjinin çıkarılmasına dayanır. Buhar sıkıştırmalı soğutma sistemleri çoğunlukla soğutma, ısıtma ve iklimlendirme amaçları için kullanılır, ancak termoelektrik cihazlara odaklanan karşılaştırmalı araştırmalar ve iyi bilinen buhar sıkıştırmalı soğutma sistemleri ile verimlilikleri literatürde daha az dikkate alınır. Bu çalışmada Peltier termoelektrik performansı iki farklı şekilde elde edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. İlk önce yalıtımlı bir kutuda soğutma yapıldığında ve daha sonra farklı modda kutunun ısıtılması yapıldığında COP değeri elde edilmiştir. Isıtma ve soğutma modlarının COP değerleri arasında büyük bir fark gözlendi. Bu çalışmanın elde edilen deneysel sonuçlarına göre, ısıtma modundaki COP veya performans katsayısı değeri, soğutma modundakinden yaklaşık %200 daha fazladır.
Özet (Çeviri)
On a global scale it is considered that, a notable part of the overall electrical energy is consumed in refrigeration and air conditioning sectors. Refrigeration sector is also known as an important and critical industry in the field of food and pharmacy sectors. In general refrigeration and also freezing applications are based on the extracting thermal energy from the freezing or cooling medium to keep the temperature at the specified standard levels suitable for storage foods or medicines. Vapor compression refrigeration systems are mostly employed for cooling, heating and air conditioning purposes, but comparative investigations focused on thermoelectric devices and their efficiency with well-known vapor compression refrigeration systems are less regarded in the literature. In this study, Peltier thermoelectric performance was obtained in two different ways and the results were compared. First, the COP value was obtained when cooling was carried out in an insulated box and then in different mode, the heating of the box was carried out. It was observed a big difference between COP values of heating and cooling modes. According to the achieved experimental results of this study, the COP or coefficient of performance value in the heating mode is approximately 200% greater than that of cooling mode.