Kuzey anadolu fay zonu depremsellik dinamiğinin makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak incelenmesi
An investigation of north anatolian fault zone seismicity dynamics using machine learning algorithms
  1. Tez No: 796045
  2. Yazar: ELJAN SİMURATLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYDOĞMUŞ ŞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM ÖNİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Oluşturduğu fiziki, ekonomik, psikolojik ve sosyal hasarların etkileri uzun yıllar devam edebilen depremler, dünya üzerinde gerçekleşen birçok depreme kaynaklık eden en etkin deprem kuşağı üzerinde yer almakta olan ülkemiz için de hayati öneme sahiptir. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) dünyanın en hızlı hareket eden sağ yönlü ve doğrultu atımlı, pek çok parçadan oluşan aktif bir fay zonu olarak Türkiye'nin en önemli tektonik unsurlarından birisini oluşturur. Makine öğrenmesi yöntemlerinin hızlı gelişimi ve bu yöntemlerin örüntü tanıma ve öngörü alanında doğrusal olmayan ve yüksek oranda belirsizlikler içeren pek çok farklı sisteme başarıyla uygulanması, bu yöntemlerin deprem tahmini ve öngörüsü alanında da gittikçe yaygınlaşan bir şekilde kullanılmasına yol açmaktadır. Tez konusu kapsamında Kuzey Anadolu Fayı (KAF)'nın depremsellik dinamiği kaos analiz teknikleri ve makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak ayrıntılı olarak incelenecektir ve öngörü çalışmaları yapılacaktır
Özet (Çeviri)
Earthquakes, whose physical, economic, psychological and social damages can last for many years, are of vital importance for our country, which is located on the most active earthquake belt that is the source of many earthquakes in the world. The North Anatolian Fault (NAF) is one of the most important tectonic elements of Turkey as the world's fastest moving right- lateralized and strike-slip active fault zone consisting of many segments. The rapid development of machine learning methods and their successful application to a wide range of non-linear and highly uncertain systems in the field of pattern recognition and prediction has led to the increasing use of these methods in the field of earthquake prediction and forecasting. In this thesis, the seismic dynamics of the North Anatolian Fault (NAF) will be analyzed in detail using chaos theory methods abd machine learning algorithms and prediction studies will be carried out.