Adi ortaklıklarda taşınmazların sermaye olarak konulması
Positioning immovable properties as capital in ordinary partnerships
  1. Tez No: 796052
  2. Yazar: ŞEYDA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Adi ortaklık, en basit günlük ilişkilerden en karmaşık olanlarına kadar birçok hukuki ilişkinin temeli olan ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda düzenleme alanı bulanan özel bir borç ilişkisidir. Bunun yanı sıra, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiş şirketlerin ayırt edici özelliklerini taşımayan toplulukların, kanunla adi ortaklık sayılması ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda ticaret şirketlerine ilişkin hükümlerde boşluk bulunması halinde, ilgili boşluğu niteliğine uygun olarak doldurması açısından adi ortaklık ilişkisi şirketler hukuku bağlamında da önem arz eden bir ortaklık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Adi ortaklığa sermaye olarak konulabilecek değerlerin yanı sıra ayni sermaye kavramının mahiyeti de çalışmamızda irdelenmiştir. Çalışmamızın esasını teşkil eden adi ortaklığa sermaye olarak taşınmazların getirilmesi hali, hem taşınmazların bir ayni sermaye türü olması hem de kural olarak şekil serbestisi geçerli olan adi ortaklık sözleşmesinin adi ortaklık sözleşmesinden farklı olarak resmi şekle tabi olması açısından özellikle önem arz etmektedir. Adi ortaklığa sermaye payı olarak taşınmaz üzerindeki mülkiyet hakkının mı kullanım hakkının mı getirildiğinin tespiti de, ileride çıkacak uyuşmazlıklarda hangi hükümlerin uygulanacağının belirlenmesi açısından son derece önemlidir. Sermaye payı olarak getirilen taşınmazın hiç ya da gereği ifa edilmemesi ve bunun sonuçları da teorik ve uygulama açısından oldukça önemli olup çalışmamızda irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ordinary partnership is a special debt relationship that is the basis of many legal relationships from the simplest daily relationships to the most complex ones and is regulated in the Turkish Code of Obligations No. 6098. In addition to this, the companies that do not have the distinctive features of the companies regulated in the Turkish Commercial Code No. 6102 are considered ordinary partnerships by law and if there is a gap in the provisions of the Turkish Commercial Code No. 6102 regarding commercial companies, in order to fill the relevant gap in accordance with their nature, the companies with ordinary partnership It is a type of partnership that is also important in the context of law. In addition to the values that can be put into ordinary partnership as capital, the nature of the concept of capital in kind is also examined in our study. The case of bringing immovables as capital to the ordinary partnership, which constitutes the basis of our work, is particularly important in that the immovables are a type of capital in kind and that the ordinary partnership agreement, which has freedom of form as a rule, is subject to an official form, unlike the ordinary partnership agreement. The determination of whether the right of use or the right of use on the immovable has been brought to the ordinary partnership as a capital share is also extremely important in terms of determining which provisions will be applied in future disputes. The fact that the real estate brought as a capital share is not performed at all or as required, and the consequences of this are very important in terms of theory and practice, and it has been tried to be examined in our study.