Fault detection in electrical microgrids using artificial intelligence
  1. Tez No: 796072
  2. Yazar: DUNYA RAKAN AZIZ AZIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
MG kusurlarının sınıflandırılmasında bir dizi hata tahmini ve teşhis modeli kullanılmış ve MG için iletişime dayalı bir koruma stratejisi araştırılmıştır. Bu plan, birincil koruma yönteminin yetersiz kalması durumunda bir geri dönüş sunar. Radyal alçak gerilim DC dağıtım ağlarının geliştirilmesinde uygulama için tasarlanmış matematiksel morfolojiye dayalı bir fikir geliştirildi. Bu yöntem, dağıtılmış jeneratörlerin çıkışı (DG'ler) için bir arıza kategorisi belirlemek üzere abc'den dq'ya bir dönüşüm kullanır. Ancak, bu çözümler yalnızca belirli bir işlem veya topoloji türünü korumak için gerekli önlemleri açıklar. Yazarlar, arızaları karakterize etmek için pozitif ve sıfır dizi voltajının faz açısını ve genliğini kullanmayı savunuyorlar ve bu öneriyi sağlıyorlar. Harmonik akımların araştırılması, MG için ikinci bir koruma yaklaşımının bulunmasına yol açtı. Yukarıda belirtilen yöntemlerden herhangi birini uygulamak için, yüklerin dinamik davranışı ve değişken arıza empedansları nedeniyle zor olabilecek kabul edilebilir bir eşik değeri bulmak gerekir.
Özet (Çeviri)
A number of fault prediction and diagnostic models are employed in the categorization of MG's defects, and a communication-based protection strategy for MG has been investigated. This plan offers a fallback in case the primary method of protection ever proves inadequate. A mathematical morphology-based idea designed for application in the development of radial low voltage DC distribution networks was developed. This method utilizes a transformation from abc to dq to identify a fault category for the distributed generators' output (DGs). However, these solutions only account for the measures necessary to safeguard a certain type of operation or topology. The authors advocate using the phase angle and amplitude of positive and zero sequence voltage to characterize faults, and they supply this suggestion. The investigation of harmonic currents led to the invention of a second preservation approach for MG. To implement any of the aforementioned methods, it is necessary to find an acceptable threshold value, which might be difficult owing to the dynamic behavior of loads and the changeable fault impedances.