The relationship between coping strategies and anxiety and depression levels of diabetic patients
Diyabet hastalarının başa çıkma stratejileri ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 796086
  2. Yazar: SARMAD AHMED KHALEEL KHALEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Arka plan: Bu çalışmada diyabetik hastalarda anksiyete ve depresyon yaygınlığının ve başa çıkma stratejilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca anksiyete, depresyon, başa çıkma stratejileri ile sosyo-demografik ve hastalıkla ilgili veriler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yöntem: Araştırma betimsel bir çalışmadır. Örneklem, tip 1 ve tip 2 diyabetli 180 Iraklı yetişkinden oluşmuştur. Anksiyete ve depresyon HADS ölçeği ile, başa çıkma stratejileri ise COPE ölçeği ile ölçülmüştür. Başa çıkma stratejileri ile hem kaygı hem de depresyon arasındaki ilişkiyi test etmek için çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. Bulgular: Sonuçlar, (%44.4) ile hafif kaygı prevalansının en yüksek olduğunu, bunu orta düzeyde kaygı (%24.4) ve şiddetli kaygının (%5) izlediğini göstermiştir. Depresyon ile ilgili olarak, katılımcıların %35.6'sı hafif, %19.4'ü orta ve %4.4'ü şiddetli depresyona sahiptir. Tip 1 diyabetlilerde, 18-29 yaş arası hastalarda, uzun süreli diyabet olanlarda ve aylık geliri düşük olanlarda anksiyete ve depresyon daha sık görülmüştür. Depresyon kadınlarda ve kentsel alanlarda yaşayan hastalarda daha yaygındır. Daha düşük eğitim düzeyine sahip olanların kaygı düzeyleri de daha yüksektir. Olumlu başa çıkma stratejileri (aktif başa çıkma ve destek arama stratejileri) ile hem kaygı hem de depresyon arasında negatif bir ilişki vardır. Buna karşılık, olumsuz stratejiler (problem odaklı olmayan başa çıkma ve madde kötüye kullanımı) ile hem kaygı hem de depresyon arasında pozitif bir ilişki vardır. Bu nedenle diyabet hastalarının psikolojik yönlerine dikkat edilmesi ve başa çıkma stratejileri konusunda eğitim verilmesine ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: The study aimed to find out the prevalence of anxiety and depression among diabetic patients and their coping strategies. Also, the relationships between anxiety, depression, coping strategies, socio-demographic and illness-related data were investigated. Method: The study was descriptive. The sample consisted of 180 Iraqi adults with type 1 and type 2 diabetes. The anxiety and depression were measured with HADS scale and coping strategies were measured with the COPE scale. Multiple linear regression was used to test the relationship between coping strategies and both anxiety and depression. Result: The results showed that the prevalence of mild anxiety was the highest (44.4%), followed by moderate anxiety (24.4%), and severe anxiety (5%). With regard to depression, 35.6% of participants had mild depression, 19.4% had moderate depression, and 4.4% had severe depression. Anxiety and depression were more common among patients with type 1 diabetes, patients between the ages of 18 and 29, patients with long duration of diabetes, and those with a low monthly income. Depression was more common among females and patients who lived in urban areas. Those with lower levels of education also have higher levels of anxiety. There is a negative relationship between positive coping strategies (active coping and seeking support strategies) and both anxiety and depression. In contrast, there is a positive relationship between negative strategies (non-problem-focused coping and substance abuse) and both anxiety and depression. Therefore, there seems to be a need to pay attention to the psychological aspects of diabetic patients and educate them about coping strategies.