Fen laboratuvarı konulu tezlerin sistematik literatür incelemesi
The systematic literature review of graduate theses on science laboratory
  1. Tez No: 796089
  2. Yazar: MERT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KOYUNLU ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de eğitim ve öğretim alanında gerçekleştirilen fen laboratuvarı konulu tezleri incelemek, bu tezlerin nasıl bir eğilim gösterdiğini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda YÖKTEZ veri tabanından yapılan tarama sonucu ulaşılan 141 lisansüstü tez incelenmiştir. Ele alınan tezler“Tez İnceleme Formu”kullanılarak yıl, araştırma düzeyi, yayın yeri, alan, örneklem seviyesi, örneklem büyüklüğü, örnekleme yöntemi, yöntem, öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme araçları ve veri analizi teknikleri bakımından incelenmiştir. Elde edilen veriler frekansa dayalı yorumlanmış, tablo ve grafikler oluşturulmuştur. Araştırmanın geçerliğini sağlamak amacıyla, araştırma sonuçlarının doğruluğu, uzman bir öğretim elemanının görüşü ile kontrol edilmiştir. Bu sayede araştırmanın kapsam geçerliği sağlanmıştır. Güvenirliği belirlemek amacıyla kodlayıcılar arası güvenirlik=(uzlaşılan çalışma sayısı/toplam çalışma sayısı)×100 formülü ile hesaplanmıştır. Araştırmacılar arasındaki uyum % 87 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak eğitim ve öğretim alanında yapılan fen laboratuvarı konulu tezlerin 2005 yılından sonra artış gösterdiği, büyük bir bölümü yüksek lisans tezi olduğu görülmüştür. En fazla tez Gazi Üniversitesinde yapılmıştır. Öğretim kademesi olarak üniversite öğrencileri üzerinde yapılan ve nicel desende yürütülen tez çalışmaları daha fazladır. İncelenen lisansüstü tezlerin örneklem büyüklüğü en fazla 51-100 arasında değişmekte olup rastgele örnekleme tekniği kullanılmıştır. T-testi veri analizinde en fazla kullanılan teknik olmuştur. Alan olarak en fazla fen laboratuvarı dersinde araştırma yapılmış ve argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımı kullanılmıştır. İncelenen lisansüstü tezlerde veri toplama aracı olarak en fazla başarı, bilimsel süreç becerileri ve tutum ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen bu sonuçlardan yola çıkılarak önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Fen Laboratuvarı, Sistematik Literatür İncelemesi, Fen Eğitimi, Lisansüstü Tez
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the science laboratory theses conducted in the field of education and training in Turkey and to determine what kind of a trend these theses show. For this purpose, 141 graduate theses, which were reached as a result of scanning from YÖKTEZ database, were examined. The theses were examined in terms of year, research level, place of publication, area, sample level, sample size, sampling method, method, teaching methods and techniques, measurement tools and data analysis techniques using the“Thesis Review Form”. Obtained data were interpreted based on frequency, tables and graphs were created. In order to ensure the validity of the research, the accuracy of the research results was checked with the opinion of an expert lecturer. In this way, the content validity of the research was ensured. In order to determine the reliability, the formula reliability=(number of studies agreed/total number of studies)×100 was calculated. The agreement among researchers was calculated as 87%. As a result, it was seen that the theses on the subject of science laboratory in the field of education increased after 2005, and most of them were master's theses. Most theses were done at Gazi University. Thesis studies conducted on university students as a teaching level and carried out in quantitative design are more. The sample size of the examined graduate theses ranged from 51 to 100 at most, and random sampling technique was used. T-test has been the most used technique in data analysis. As a field, the most research was done in the science laboratory course and the argumentation-based science learning approach was used. Achievement, scientific process skills and attitude scales were used as data collection tools in the graduate theses examined. Based on these results, recommendations were made. KEYWORDS: Science Laboratory, Systematic Literature Review, Science Education, Graduate Thesis