Hemşirelerin merhamet düzeyleri ile hemşirelik bakımında etik tutum düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between nurses' levels of compassion and levels of ethical attitude in nursing care
  1. Tez No: 796088
  2. Yazar: İREM MÜHÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmanın amacı, hemşirelerin merhamet düzeyleri ve hemşirelik bakımında etik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Kasım 2021- Eylül 2022 tarihlerinde Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çalışan 320 hemşire ile Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 1072 hemşire oluşturmaktadır. Örneklem seçimi yapılmamış evrenin tamamına ulaşmak hedeflenmiştir. Araştırmanın verileri; sosyo-demografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formu,“Merhamet Ölçeği”ve“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Kruskal Wallis Testi, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi, Dunn Testi, Spearman's rho Korelasyon Katsayısı ve SPSS V23 kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların yaş ortalamasının 31,22±6,54, toplam çalışma yılı ortalamasının 8,44±6,87, %81,9'unun kadın, %55,4'ünün bekar, %64,3'ünün lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin merhamet puan ortalamaları 4,13±0,34, hemşirelik bakımında etik tutum puan ortalamaları 54,45±14,95 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of current research is to examine the relationship between the nurse's compassion level and ethical attitudes in nursing care. The population of current research consists of 320 nurses who worked in Duzce University Health Appilacation and Research Center in November 21st to Semptember 22nd, and also consists of 1072 nurses who worked in Sakarya Education and Research Hospital. Sampling was not conducted since it was aimed to reach to the overall population. Data was collected by using individual information form, where sociodemographic information is written on,“Compassion Scale”and,“Ethical Attitude Scale in Nursing Care”. In analysis of data, Kruskal Wallis Test, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U Test, Kolmogorov-Smirnov Test, Dunn Test, Spearman's rho Correlation Coefficent Test and SPSS 23 were used. Age mean of participants is 31,22±6,54, total mean of working year of them is 8,44±6,87, 81,9 % of them was women, 55,4 % of them was single and, 64,3% of them had undergraduate degree. Mean of compassion level of nurses was calculated as 4,13±0,34 and mean of ethical attitude in nursing care of nurses was calculated as 54,45±14,95.