PEM elektrolizörlerinde yüksek performans hedefi için literatürdeki bilimsel verilerin istatistiksel olarak modellenmesi ve karar ağacı analizi
Statistical modeling and decision tree analysis of scientific data in the literature for high performance target in PEM electrolyzers
- Tez No: 796094
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ALPER TAPAN, DOÇ. DR. MEHMET ERDEM GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada PEM elektrolizörleri üzerine yapılan bilimsel çalışmalardan elde edilen 789 veri değerine dayanarak, akım yoğunluğu, güç yoğunluğu ve polarizasyon ile ilgili bir veri bankası oluşturulmuştur. Ardından bu veri bankasındaki verilerin istatistiksel analizi 'Box ve Whisker' grafikleri ile yapılmıştır. Gözlem başına çok sayıda boyut ve özellik içeren büyük veri kümelerini analiz etmek için boyut küçültme (PCA) yöntemine gidilmiş, haritalandırma yapılarak uygun bölgelerde çalışma aralığı belirlenmiş ve çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Önemli değişkenlerin etkisini (belirginliğini) tespit etmek ve yüksek akım yoğunluğu, düşük güç tüketimi ve düşük polarizasyon miktarına götüren rotaların belirlenmesi için 'Rapid Miner', 'MATLAB' vb. yazılımları kullanılarak karar ağaçları oluşturulmuştur. Yapılan Testing (Test etme) ve Training (Öğretme) sonuçlarına göre oluşturulan ağacın verimliliği ve doğruluğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on 789 data values obtained from scientific studies on PEM electrolysers, a database of current density, power density and polarization was created. Then, the statistical analysis of the data in this database was made with 'Box and Whisker' graphics. Size reduction (PCA) method was used to analyze large datasets containing many dimensions and features per observation, the working range was determined in the appropriate regions by mapping, and the results were interpreted. 'Rapid Miner', 'MATLAB' etc. to detect the influence (significance) of important variables and to identify routes leading to high current density, low power consumption and low amount of polarization. Decision trees were created using the software. The efficiency and accuracy of the tree created according to the Testing and Training results were analyzed.