Evli kadınların çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of married women's negative childhood experiences on sexual life quality
  1. Tez No: 796097
  2. Yazar: SEVDA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, evli kadınların çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırmanın evrenini, aktif olarak sosyal medya platformlarını (WhatsApp, facebook, instagram, twitter vb.) kullanan ve 18 yaş ve üzerindeki evli kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, güç analizine göre %5 hata payı, %95 güven aralığında, %80 evreni temsil etme yeteneği ile 212 kadınla araştırma tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği – Kadın (CYKÖ) ve Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ÇÇOYÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada kadınların çocukluk döneminde %24.1' i fiziksel istismara, %6.1' i cinsel istismara, %9.9'u ihmale maruz kaldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of the study is to determine the effects of married women's negative childhood experiences on their sexual life quality. Material and Method: The research is descriptive and correlational. The population of the research consisted of married women aged 18 and over who actively use social media platforms (WhatsApp, facebook, instagram, twitter, etc.). The sample of the research was 212 women with a 5% margin of error, 95% confidence interval, 80% ability to represent the universe according to power analysis. Personal Information Form, Sexual Quality of Life Questionnaire-Female and Adverse Childhood Experience Questionnaire were used to collect research data. Results: In the study, it was found that 24.1% of women were exposed to physical abuse, 6.1% to sexual abuse, and 9.9% to neglect during childhood.