Annelerin doğumu algılama durumlarının ayrılma anksiyetesi üzerine etkisi
The effect of mothers' perception of birth on separation anxiety
  1. Tez No: 796096
  2. Yazar: EBRU KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Psikoloji, Midwifery, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma, annelerin doğumu algılama durumlarının ayrılma anksiyetesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Konya'da özel bir hastanede tanımlayıcı ve ilişki arayıcı özellikte yapılmıştır. Araştırmaya doğum sonu 7. gün-6. hafta aralığında başvuran 305 kadın dahil edilmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Annenin Doğumu Algılama Ölçeği ve Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 29,09 ± 6,48 olarak hesaplanmıştır. Kadınların %45,6'sının üniversite ve üzeri eğitim durumuna sahip olduğu, %54,4'ünün herhangi bir işte çalışmadığı belirlenmiştir. Eğitim durumuna göre yetişkin ayrılma anksiyetesi puan ortalaması bakımından gruplar arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Ayrılma anksiyetesi ile annenin doğumu algılama ölçeği toplam puanı arasında orta düzeyde (r = -0,43, p ≤ 0,001) ve alt boyutları olan doğum anı ile düşük orta düzeyde (r = -0,34, p ≤ 0,001), ağrı dönemi ile orta düzeyde (r = -0,43, p ≤ 0,001), eşin katılımı ile düşük veya önemsiz düzeyde (r = -0,24, p ≤ 0,001), farkındalık ile düşük orta düzeyde (r = -0,32, p ≤ 0,001), doğum sonu ile düşük veya önemsiz düzeyde (r = -0,17, p ≤ 0,001) negatif yönlü anlamlı ilişkili olduğu belirlenmiştir. Doğumun ağrı dönemindeki deneyimler boyutu (β = -0,32, t = -4,25, p < 0,001) ile eşin katılımı (β = -0,12, t = -0,22, p < 0,05) boyutunun yetişkin ayrılma anksiyetesini negatif yönlü yordadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, annelerin doğumu olumlu algılama düzeyi arttıkça yetişkin ayrılma anksiyetesi düzeyinin azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the effect of mothers' perception of birth on separation anxiety. The research was conducted in a private hospital in Konya, with a descriptive and relationship-seeking feature. Postpartum 7th day-6. 305 women who applied during the week were included. Research data were collected with the Introductory Information Form, Perception of Birth Scale and the Adult Separation Anxiety Questionnaire. Statistical significance level was accepted as p < 0.05. The mean age of the participants was calculated as 29.09 ± 6.48. It was determined that 45.6% of the women had a university or higher education level, and 54.4% of them did not work in any job. It was determined that there was a significant difference between the groups in terms of the average adult separation anxiety score according to education level (p < 0.05). It was determined that there was a moderate negative significant correlation between separation anxiety and the mother's birth perception scale total score (r = -0,43, p ≤ 0,001) and its sub-dimensions were at low moderate level with the moment of birth (r = -0,34, p ≤ 0,001), moderate with the pain period (r = -0,43, p ≤ 0,001), low or insignificant with the participation of the spouse (r = -0,24, p ≤ 0,001), low moderate with the awareness (r = -0,32, p ≤ 0,001), low or insignificant with the postpartum. negative way (r = -0,17, p ≤ 0,001). It was determined that the dimensions of experiences in the pain period (β = -0,32, t = -4,25, p < 0,001) and the participation of the spouse (β = -0,12, t = -0,22, p < 0,05) negatively predicted adult separation anxiety. As a result, it was found that as the level of mothers' positive perception of birth increased, the level of adult separation anxiety decreased.