Pseudomonas aeruginosa enfeksiyonunun kistik fibrozis dışı bronşiektazi hastalarında alevlenme ve hastane yatışı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of Pseudomonas aeruginosa infection with exacerbation and hospitalisation in patients with non-cystic fibrosis bronchiectasis
  1. Tez No: 883430
  2. Yazar: KAMALA BAYLAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bronşiektazi, klinik olarak öksürük ve balgamla, morfolojik olarak bronş duvarında kalıcı dilatasyon ve kalınlaşma ile karakterize bir hastalıktır. Pseudomonas aeruginosa, Kistik Fibrozis dışı bronşiektazide en önemli patojenlerden biri olup solunum fonksiyonun bozulması, hastane yatış oranlarında artış ve yüksek mortalite ile ilişkisi bulunmaktadır. Erken tespiti ve eradikasyonu, bu hastaların klinik seyrini iyileştirmekte, yüksek tedavi maliyetini azaltmaktadır. Bu tez çalışmasında erişkin Kistik Fibrozis dışı bronşiektazi hastalarında Pseudomonas aeruginosa enfeksyonun solunum fonksiyonu, alevlenme ve hastane yatışı ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ocak 2018 - Ocak 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında Kistik Fibrozis dışı bronşiektazi tanısı almış olan 18 yaşından büyük hastaların son 3 yıllık verileri retrospektif olarak incelendi. Demografik bilgiler, sigara kullanımı, solunum fonksiyonu, balgam mikrobiyolojisi, klinik alevlenme ve hastane yatışı, eşlik eden hastalık, tedavi, radyolojik bulguları Pesudomonas aeruginosa kültür sonucuna göre analiz edildi. Bulgular: 2014-2023 yılları arasında izlenen toplam 130 hastanın %63.8'i kadın, yaş ortalaması 41.6±19.4 yıl idi. Alevlenme son 1 yılda hastaların %42.3'de, son 2-3 yılda %72.3, hastane yatışı son 1 yılda %14.6'sında, son 2-3 yılda ise %25.4'ünde tespit edildi. En sık eşlik eden hastalığın astım (%29.2) olduğu görüldü. Son 1 yıldaki balgam kültüründe en sık P. aeruginosa (%24.6), son 2-3 yılda en sık H. influenza (%31.5) üremesi tespit edildi. Son 1 yılda P. aeruginosa kültürü pozitif olanların %31.2'si inhaler Tobramisin/Kolistin aldığı görüldü. İlk ve son toraks BT'de en sık tutulum sol akciğerde olduğu görüldü. Meslek gruplarına göre bakıldığında %59.2'sinin çalışmayan olduğu, %55.4'nün doğum yeri, %76.2'sinin ise yaşadığı yerin İç Anadolu olduğu görüldü. Sol 1 yılda P.
Özet (Çeviri)
Objective: Bronchiectasis is a disease characterized clinically by cough and sputum and morphologically by persistent dilatation and thickening of the bronchial wall. Pseudomonas aeruginosa is one of the most important pathogens in non-cystic fibrosis bronchiectasis and is associated with impaired respiratory function, increased hospitalization rates and high mortality. Early detection and eradication improves the clinical course of these patients and reduces the high cost of treatment. The aim of this thesis was to investigate the association of Pseudomonas aeruginosa infection with pulmonary function, exacerbation and hospitalization in adult non-cystic fibrosis bronchiectasis patients. Method: The last 3-year data of patients older than 18 years of age who were diagnosed with non-cystic fibrosis bronchiectasis between January 2018 and January 2023 in Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases were retrospectively analyzed. Demographic data, smoking, pulmonary function, sputum microbiology, clinical exacerbation and hospitalization, comorbidity, treatment, radiological findings were analyzed according to Pseudomonas aeruginosa culture results. Results: Of the 130 patients followed between 2014-2023, 63.8% were female and the mean age was 41.6±19.4 years. Exacerbation was detected in 42.3% of patients in the last 1 year, 72.3% in the last 2-3 years, hospitalization was detected in 14.6% in the last 1 year and 25.4% in the last 2-3 years. The most common comorbidity was asthma (29.2%). P. aeruginosa (24.6%) was the most common sputum culture organism in the last 1 year. It was observed that 31.2% of those with positive P. aeruginosa culture in the last 1 year received inhaled Tobramycin-Colistin. The most common involvement was seen in the left lung in the first and last thorax CT scans. According to occupational groups, 59.2% were non-employed, 55.4% were born in Central Anatolia and 76.2% lived in Central Anatolia. It was observed that 65% of the patients with positive P.