Yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel özdeşleşme ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
Green human resources management practices organizational identification and its impact on organizational commitment
  1. Tez No: 796116
  2. Yazar: DİLÇE BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yeşil insan kaynakları yönetimi örgütsel bağlılığı arttırmada ve örgütsel özdeşleşmeyi sağlamada önemi anlaşılan kavramlardan biri haline gelmiştir. Dolayısıyla yeşil insan kaynakları yönetiminin örgütsel özdeşleşme ve örgütsel bağlılık ile olan ilişkisini tespit etmek önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı da firmalardaki yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel özdeşleşme ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmada nicel veri toplama yöntemlerinden olan anket tekniği kullanılmış olup Ankara ilinde faaliyet gösteren 5 firmada görev yapan 352 firma çalışanına anket uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 ve AMOS programı ile analiz edilip yorumlanmıştır. Çalışmada yapılan regresyon analizi sonucunda; yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları boyutlarından ''yeşil iş tasarımı, yeşil ücret yönetimi ve yeşil iş sağlığı ve güvenliği'' örgütsel özdeşleşmeyi pozitif ve anlamlı bir yönde etkilediği tespit edilmiştir. Yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları boyutlarından ''yeşil ücret yönetimi'' boyutunun ise örgütsel bağlılığı pozitif ve anlamlı bir yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Green human resources management has become one of the concepts whose importance is understood in increasing organizational commitment and providing organizational identification. Therefore, it is important to determine the relationship of green human resources management with organizational identification and organizational commitment. The aim of this study is to determine the effect of green human resource management practices in companies on organizational identification and organizational commitment. Questionnaire technique, which is one of the quantitative data collection methods, was used in the research and a questionnaire was applied to 352 company employees working in 5 companies operating in Ankara. The collected data were analyzed and interpreted with SPSS 25.0 and AMOS program. As a result of the regression analysis made in the study; It has been determined that“green job design, green wage management and green occupational health and safety”, which are the dimensions of green human resource management practices, affect organizational identification positively and significantly. It has been determined that the“green wage management”dimension, which is one of the dimensions of green human resources management practices, has a positive and significant effect on organizational commitment.