Kadın yazarın eril anlatıcısı: Irıs Murdoch'ın Kesik Bir Baş adlı romanında eril anlatıcı sorunsalı
The masculine narrator of the female writer: The problematics of narrator in Iris Murdoch's A Severed Head
  1. Tez No: 796117
  2. Yazar: BETÜL USLU ERDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ARZU KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ataerkil toplum yapısı, toplumsal yaşam içerisinde kadını ötekileştirerek eril otorite karşısında değersizleştirmiştir. Kadının eril otorite karşısındaki bu ikincil konumu, sadece toplumsal yaşamla sınırlı kalmamış, edebiyat dünyası içerisinde de olağan bir hale gelmiştir. Erkeğin gölgesinde kalan kadın, bir yandan yazar olma fırsatı bulamazken, diğer yandan da eril söylemin hakim olduğu metinlerde değersiz bir varlık olarak yansıtılmıştır. Feminist anlatıbilim, feminist teorilerden aldığı güçle, kadınların eril söylemi terk etmeleri gerektiğini ifade ederek, özgün kadın söylemi oluşturmaları için kadın yazarları desteklemiştir. Iris Murdoch, Kesik Bir Baş adlı eserinde yer alan sıra dışı tarzıyla, kendine özgü bir söylem oluşturmaya çalışmıştır. Cinsiyet kavramını alt üst etmek amacıyla, karakterlerini her iki cinsiyetin uç noktalarında gezdiren Murdoch, eril anlatıcısına da dişil özellikler yüklemeye çalışmıştır. Buna rağmen, eril anlatıcının bakış açısı, kadın karakterleri ötekileştirerek eserdeki kadın varlığının değersizleştirilmesine neden olmuştur. Romanın eril anlatıcısı, Murdoch'ı ataerkil söylemin tuzağına düşürerek, eserde kadın karakterlerin ataerkil normlara uygun bir şekilde yansıtılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, Murdoch'ın Kesik Bir Baş adlı eseri feminist bir yaklaşım çerçevesinde incelenecek, romandaki eril anlatıcının kadın karakterler üzerindeki ötekileştirici söylemi çözümlenerek, kadın yazar ile eril anlatıcısı arasındaki çatışmalar tespit edilecektir. Bu çalışmanın amacı, kadın yazarın eril anlatıcısının feminist düzlemde yaratmış olduğu anlatıcı sorunsalını ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
The patriarchal social structure marginalizes women in social life and devalues them in the face of masculine authority. This subaltern position of women against masculine authority is not only limited to social life but becomes commonplace in the world of literature. While the women in the shadow of the man could not find the opportunity to be an author, they are, on the other hand, projected as a worthless being in the texts dominated by masculine discourse. With the power it draws from feminist theories, feminist narratology supports women writers to create original women's discourse by expressing that women should leave the masculine discourse aside. Iris Murdoch attempts to create a unique discourse with her extraordinary style in her work called A Severed Head. Murdoch, who moves her characters around the extremes of both genders in order to turn the concept of gender upside down, tries to feminize her masculine narrator. Despite this, the point of view of the masculine narrator leads to the devaluation of the female presence in the work by marginalizing the female characters. The masculine narrator of the novel leads Murdoch to fall into the trap of patriarchal discourse, causing female characters to be reflected in accordance with patriarchal norms. This study not only aims to analyze Murdoch's A Severed Head within the framework of a feminist approach but also determine the othering discourse of the masculine narrator in the novel through focusing on the conflicts between the author and the masculine narrator. The aim of this study is to reveal the problematics of narrator created by the masculine narrator of the female writer in the feminist framework.