Yelda Karataş şiirlerinde izlek
Theme in Yelda Karataş's poems
- Tez No: 796122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ABİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yelda Karataş, İstanbul'da aktif olarak yaşamış olduğu 1965-2017 yılları arasında sanat camiasından birçok kişiyle dostluk kurmuş, birçok sanatçıdan etkilenmiş ancak yine de kendini herhangi bir sanat akımına addetmemiştir. Yıllar içerisinde oluşturduğu entelektüel birikimini kendi estetik anlayışıyla birleştirip eserlerini meydana getirmiştir. Yelda Karataş edebiyatın değişik türlerinde eserler verse de sanat camiası içinde şairliği ile daha çok tanınır. Çalışmanın konusu da Yelda Karataş'ın şiirlerini ele almaktadır. Çalışma kapsamında Şair'in yayımladığı tüm şiirler tematik olarak gruplandırılmış ve şiirin ele aldığı konuya göre psikoloji, felsefe, sosyoloji ve edebiyat kuramları çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca çözümleme çalışmaları esnasında şairle sık sık bilgi alışverişi yapılmış ve imgelem çözümünde Şair'in imge ve dünya algısı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma vesilesiyle yaşadığı zaman diliminde sanat camiasında önemli bir yer edinen Yelda Karataş ve şiiri, akademik literatürde de yerini almış olacak ve kendisiyle ilgili yapılacak olan çalışmalara ışık tutacaktır. Çalışmanın son bölümünde Yelda Karataş'ın poetikasına dair değerlendirmelerin bulunduğu“Sonuç”bölümü ve çalışmada istifade edilen kaynakların bir listesinin bulunduğu“Kaynakça”kısmı yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout her active life in İstanbul between the years 1965-2017, Yelda Karataş had many friends and was influenced by many artists among art community; however, she has never regarded herself to be a part of any literary movement. She created her works of art by combining her intellectual accumulation of years with her own aesthetic view. Although Karataş produced works of various literary genres, she is better known with her poesy. The subject of this study covers Yelda Karataş's poems. Within the study, all the poems of the poet were thematically grouped and examined accordingly in the scope of psychology, philosophy, sociology, and literature theories. Also, during the analysis study and imagery analysis, information exchange was regularly done with the poet, and poet's perception of image and world are presented. With the occasion of this study, Yelda Karataş, who took an important part among the art community of her times, and her poetry will take its place in academic literature, and this study will put light to further studies regarding her. In the final part of this study, there will be a conclusion part including reviews on Yelda Karataş's poetics, and references part showing the works utilised in this study.