Perianal fistülün radyolojik tanısında kısaltılmış MRG protokolü alternatif olarak kullanılabilir mi?
Can abbreviated MRİ protocol be used as an alternative in the radiological diagnosis of perianal fistula?
- Tez No: 796121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Perianal fistül ve sekonder bulgularının radyolojik tanısında daha kısa süreli bir protokolün mevcut protokole göre radyolojik açıdan bir alternatif olup olamayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğine Ocak 2019 ile Ocak 2022 tarihleri arasında perianal fistül ön tanısı ile başvuran hastaların MR görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Difüzyon ağırlıklı B400 ve B800, T1 ağırlıklı kontrastlı yağ baskılı aksiyel oblik ve koronal oblik, T2 ağırlıklı propeller aksiyel oblik sekansları ayrı ayrı değerlendirilerek, fistülün tipi, sekonder trakt ve apse gibi ek bulguların tespiti ve St. James Üniversitesi Hastanesi sınıflamasına göre verdiği derecenin ana protokol ile karşılaştırıldığında radyolojik açıdan tanısal değeri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 110 hasta dâhil edilmiştir. 71 (%64,5) olguda intersfinkterik tip, 33 (%30) olguda transsfinkterik tip, 4 (%3,6) olguda yüzeyel ve sadece 2 (%1,8) olguda translevator tip anal fistül saptandı. 41 (%37,3) olguda apse ve 46 (41,8) olguda sekonder trakt vardı. Fistül traktının, eşlik eden apse ve sekonder traktların değerlendirilmesinde T1 C+ aksiyel oblik görüntülerin uyumu mükemmel düzeydeydi (Cohen kappa=0.982). T2A aksiyel oblik Propeller sekansıda (Cohen kappa=0.817) mükemmele yakın performans gösterdi. Sonuç: Çalışmamızda Aksiyel oblik, T1A yağ baskılı konstrastlı ve T2 propeller sekansları değerlendirildiğinde perianal fistül hastalığının radyolojik tanısından, eşlik eden sekonder trakt ve apse gibi ek patolojilerde ve sınıflamada ana protokol ile karşılaştırılığında benzer sonuçları vermiştir. MR görüntülemeyi herhangi bir nedenle tolere edemeyen hastalarda bu iki sekansı içeren kısa bir protokolün alternatif olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate whether a shorter magnetic resonance imaging protocol can be alternative when assesing perianal fistula and its secondary complications. Materials and methods: MRI images of patients who applied to Adıyaman University Training and Research Hospital Radiology Clinic between January 2019 and January 2022 with a preliminary diagnosis of perianal fistula were evaluated retrospectively. Diffusion weighted B400 and B800, T1-weighted fat saturated contrast enhanced(CE) axial and coronal, T2-weighted propeller images are evaluated separately compared to main protocol for their individual eficency on detecting type of fistula, secondary tracts and abscess, and their grades according to St. James University Hospital classification. Results: 110 patients were included in this study. Perianal fistula types that found were , Intersphinctric type in 71 (64.5%) cases, transsphincteric type in 33 (30%) cases, surface in 4 (3.6%) cases, and supralevator type anal fistula in only 2 (1.8%) cases. There was abscess in 41 (37.3%) cases and second tract in 46 (41.8) cases. In the evaluation of the fistula tract, abscess, secondary tracts and classification T1 CE axial images had excellent (Cohen kappa=0.982) correlation with main protocol. The T2A Propeller sequence (Cohen kappa = 0.817) showed near-perfect performance individually. Conclusion: In our study, when axial T1W fat saturated contrast enhanced and T2 propeller images were evaluated individually for assesment of perianal fistula's radiological diagnosis, detecting additional findings like secondary tracts and abscess, classification we obtained same results in comparison with the main protocol. We think a shorter protocol that includes combination of these two sequences can be used as an alternative for the patients who cannot tolerate MRI for any reason.