Ülkü Tamer şiirinde yapı ve izlek
The structure and themes of Ülkü Tamer poetries
- Tez No: 430485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVREN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Ülkü Tamer Şiirinde Yapı ve İzlek adını verdiğimiz bu çalışma, şairin 1959 yıllından 2014 yılına kadar yayımladığı şiir kitaplarını kapsar.Bir şairi yalnızca şiirlerinden hareketle tanımaya çalışmak birtakım yanlış saptamaları da beraberinde getirebilir. Ülkü Tamer şiirinin sınırlarını belirleyebilmek, onun şiirlerindeki içerik ve biçim değişikliklerini tespit edebilmek, her şeyden evvel hayat hikâyesini bilmekle ve şairin bir dönem içinde yer aldığı İkinci Yeni anlayışını tanımakla mümkündür. İkinci Yeni anlayışı, akım mı hareket mi olduğu hâlen tartışma konusu olsa da son elli yılda şiirimize damgasını vuran en mühim edebiyat olayıdır. İkinci Yeni şairlerinden sayılan Ülkü Tamer, ilk dönem şiirlerinde bu anlayışı benimser fakat ilerleyen dönemlerde kendi sesini bulur ve tarzını yakalamayı başarır. Ülkü Tamer şiiri izlekler bakımından oldukça renkli bir karakter gösterir. Ülkü Tamer'in bilhassa ilk dönem şiirlerinde çocuk ve çocukluk izleği özel bir yer tutar. Şairin ilk dönem şiirlerinden itibaren neredeyse tüm şiirlerinde tabiattan devşirilmiş zengin imgelere rastlamak mümkündür. Ülkü Tamer şiirlerinde, aşk, yol ve yolculuk, ölüm izleklerinin yanı sıra toplumcu gerçekçilik izlekleri de görülür. Ülkü Tamer'in şiir coğrafyasında dostlarına, arkadaşlarına adanmış şiirler de mühim bir yer tutar. Ülkü Tamer şiiri, yapı bakımından da renkli ve karmaşık bir görünüm arz eder. Şairin, düzyazı şiir, ölçülü şiir ve serbest şiir tarzlarının tümünü denediği söylenebilir. İlk dönem şiirlerinden itibaren hece ölçüsünden kopmayan şairin son dönem şiirlerinde türkü formatına yakın bir tarzla kaleme aldığı şiirler dikkat çekicidir. Şair şiirde biçimsel yeniliklerden arayışlardan ziyade imge ve içerik arayışlarından yana bir tavır sergiler. Ülkü Tamer'in şiir dili İkinci Yeni anlayışını benimsemiş diğer şairlerin dilinden ayrılır. Başlangıçta İkinci Yeni şairleriyle ortak bazı tavırlar sergileyen Ülkü Tamer şiirlerinde, buluş yahut yenilik adına dili bozmaya yönelik kullanımlara rastlanmaz. Şair, noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına, özel bir imge değeri bulunmayan kullanımlarda çoğunlukla riayet etme çabasındadır. Ülkü Tamer, ilk dönem şiirlerinde yer verdiği alışılmamış bağdaştırmaları ve kapalı imgeleri, olgunluk döneminde terk ederek yalın bir söyleyişe yönelir. Şairin son dönem şiirlerinde yerel bazı kelimeleri de şiirlerinde kullanmaya başladığı görülür. Ülkü Tamer şiiri her ne kadar İkinci Yeni anlayışı bünyesinde filizlenmiş bir yapı ve içerikle edebiyat dünyasında boy göstermeye başlamış olsa da ilerleyen dönemlerde şair bu anlayıştan uzaklaşarak duru bir söyleyişle yerli geleneğin izinde şiirler kaleme alır. Ülkü Tamer şiiri, içerik ve yapı bakımından; İkinci Yeni çizgisinde yola çıkmış, modern ve Batılı bir anlayışla olgunluk dönemine ulaşmış, son dönemde yerli kaynaklara yönelmiş seyir takip eder. Ülkü Tamer şiirini tanımaya çalışmak önce“şiir”i ardından son elli yılın Türk şiirini tanımaya çalışmak demektir.
Özet (Çeviri)
This study, named the structure and themes of Ülkü Tamer poetries, covers the books of the poet's published between 1959 and 2014.Trying to recognize a poet with only his poetries can result in a number of false detection. To determine the limits of poetry and detect changes in the content and morph of his poetry is only possible to know the life story of the poet first and foremost, and the second new approach in which he takes part. The second new approach, whether it is the current movement or an approach has been debating, though the most important literary events that marked the last fifty years our poetry. Ülkü Tamer, Having been considered one of The second new poets, adopts this approach in the early poems, but finds its voice in the future and manage to have his own style. Ülkü Tamer poetry shows a very colorful character in terms of themes. Ülkü Tamer's early childhood themes in his early poetries has a special place in his history. It is almost possible to see rich imagery harvested from nature in his whole poems since the early works of the poet. In Ülkü Tamer's poetry, love, road and travel, death as well as themes of socialist realism are also seen. Poems dedicated to his colleagues and friends hold an important place in his poetry. Ülkü Tamer's poetry has also a colorful and complex structure. He tried free verse, prose verse and all types of verse. The poet has an attitude rather than seeking images and content from the search of the formal innovations in poetry. Ülkü Tamer' poetic language differs from the language of other poets adopted the second new approach. At first Ülkü Tamer exhibit some common attitudes with the second new poets, it cannot seen that he tries to break the language to use for the name of the invention or innovation. Poet usually endeavors to comply with punctuation and spelling rules. Ülkü tamer renounced his usual projections and unclear images and tends to have simple form in his later stages. It can be said that the poet tries prose poem, free verse and ölçülü verse. Although Ülkü Tamer poem arises as the second new concept within structure and content in the literary world, the poet renounced writing in this approach and started to write in traditional style in later stages Ülkü Tamer poetry, in terms of content and structure; set out in the second new, reached its maturity with modern and western approach and has turned to traditional sources in his later stages. Trying to recognize Ülkü Tamer' poetry means try to recognize firstly“ poem”and then the last fifty years of the Turkish poetry