Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinin gönüllü turizm elçisi olma eğilimlerinin ölçülmesi: Bir model önerisi
Measuring the tendencies of Kastamonu University students to be volunteer tourism ambassador: A model proposal
  1. Tez No: 796125
  2. Yazar: ŞİRİN TİLİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDOĞAN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde hem ülke ve bölgenin hem de kurum/kuruluşların artan rekabet ortamında tercih edilebilir, tanınır ve bilinir olmak için göstermiş oldukları çabalar gün geçtikçe artmaktadır. Bu kapsamda tanıtıma daha çok özen gösterilmekte ve farklı seçeneklerle dikkat çekmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, Kastamonu'nun tanınır ve bilinir bir şehir haline gelme çabalarında üniversite öğrencilerinin rolü üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda ilgili yazın taranmış, Kastamonu'nun turistik çekicilikleri, gönüllü turizm elçiliği kavramı ve insanları seyahate yönelten nedenler konusunda temel bilgilere yer verilmiştir. Çalışma, Kastamonu Üniversitesi'nde öğrenim gören ancak Kastamonulu olmayan tüm öğrencilere yönelik gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın, Kastamonu Üniversitesi'nde gerçekleştirilmesinin temel sebebi Kastamonu'nun turizm potansiyeli yüksek bir şehir olması ancak hala istenen düzeyde turizmden pay alamamış olmasıdır. Çalışmada, Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinin Kastamonu'ya karşı genel tutumları, Kastamonu'nun turistik değerlerini tanıtma konusundaki isteklilik ve gönüllü turizm elçisi olma konusundaki isteklilik düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı öncelikle Kastamonu Üniversitesi'nin herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim gören ve Kastamonulu olmayan öğrencilerin, eğitimleri sürecinde ve sonrasında Kastamonu'nun turistik açıdan çekim gücü oluşturan değerlerini tanıtma konusundaki istekliliklerini ortaya koymaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise bu bağlamda bir model önererek Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde eğitim programı oluşturup, Kastamonu'nun turistik çekiciliğini öğrencilere kuramsal ve uygulamalı olarak kazandırmaktır. Ayrıca bu bağlamda Kastamonu Turizm Gönüllüleri Topluluğu adı altında bir web sitesi oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinin gönüllü turizm elçisi olma eğilimlerini ölçmek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniğinden ve tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan kolayda, yargısal ve gönüllü örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Kullanılan anket tekniği ile belirlenen evrenden, 405 katılımcıya ulaşılmıştır. Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinin gönüllü turizm elçisi olma eğilimleri sosyal bilimlerde yaygın olarak kullanılan bir paket program aracılığıyla çeşitli açılardan analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ile bağımsız iki grup arası fark testleri, frekans ve faktör analizi yapılmıştır. Yapılan faktör analizi sonucunda yedi farklı boyut elde edilmiştir. Bunlar;“tanıtıma destek”,“turizm olanakları”,“Kastamonu'nun olanakları”,“gönüllü turizm elçisi”,“bilgi sahibi olma”,“doğal ve kültürel miras”ve“Kastamonu'ya olan tutumdur”. Bağımsız iki grup arası fark testi sonucunda ise katılımcıların cinsiyet, yaş, program, okul türü ve sınıf değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Benzer şekilde Kastamonu Üniversitesini seçme nedenleri, daha önce bir yüksekokul programına devam edip etmedikleri, sürekli yaşanılan yer, kardeş sayısı, ebeveynlerin birliktelik durumları, katılımcıların eğitim sürecindeki giderlerini nasıl karşıladıkları, anne/babanın meslek durumu ve aylık geliri değişkenleri arasında da anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Son olarak elde edilen sonuçlar doğrultusunda sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the efforts of both the country and the region and the institutions / organizations to be preferred, recognized and known in the increasing competitive environment are increasing day by day. In this context, more attention is paid to promotion and efforts are made to attract attention with different options. In this study, the role of university students in making Kastamonu a well-known and known city is emphasized. In this context, the relevant literature was reviewed, and basic information was given about the tourist attractions of Kastamonu, the concept of voluntary tourism embassy and the reasons that lead people to travel. The study was carried out for all students studying at Kastamonu University but not from Kastamonu. The main reason why the study was carried out at Kastamonu University is that Kastamonu is a city with a high tourism potential, but still has not received a share of tourism at the desired level. In the study, the general attitudes of Kastamonu University students towards Kastamonu, their willingness to promote Kastamonu's touristic values and their willingness to become a volunteer tourism ambassador were tried to be determined. The aim of the study is to reveal the willingness of non-Kastamonu students, who are studying in any educational institution of Kastamonu University, to promote Kastamonu's touristic attractions during and after their education. Another aim of the study is to propose a model in this context, to create an education program in Kastamonu University Tourism Faculty and to provide students with the touristic attraction of Kastamonu theoretically and practically. In addition, in this context, it is aimed to create a website under the name of Kastamonu Tourism Volunteers Community. In this direction, survey technique, which is one of the quantitative research methods, and convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods, were used to measure the tendency of Kastamonu University students to be volunteer tourism ambassadors. From the population determined by the questionnaire technique used, 405 samples were reached. The tendency of Kastamonu University students to be volunteer tourism ambassadors was analyzed from various aspects through the package program. With the data obtained as a result of the research, independent two-group difference tests, frequency and factor analysis were performed. As a result of the factor analysis, seven different dimensions were obtained. These;“support for promotion”,“tourism opportunities”,“possibilities of Kastamonu”,“voluntary tourism ambassador”,“having knowledge”,“natural and cultural heritage”and“attitude towards Kastamonu”. As a result of the independent two-group difference test, it was seen that there was a significant difference between the gender, age, program, school type and class variables of the participants. Similarly, there is a significant difference between the reasons for choosing Kastamonu University, whether they have attended a college program before, the place where they live constantly, the number of siblings, the coexistence of the parents, how the participants cover their expenses during the education process, the professional status of the parents and their monthly income. Finally, conclusions and recommendations are given in line with the results obtained.